19.4 C
Edirne
15:55 - 29 Mayıs 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

101 yıllık gurur

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadeleyi başlatmasının 101’inci yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Edirne’de de koronavirüs önlemleri çerçevesinde gururla kutlandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’inci yılı nedeniyle Atatürk Anıtı önünde tören düzenlendi. Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak tarafından sunulan çelengin ardından sosyal mesafeli şekilde saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında, kısıtlı katılımla yapılan törene Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, Ak Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Önder Özcan, Ak Parti Edirne Kadın Kolları Başkanı Nergiz İnce ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden sayılı temsilciler katılım sağladı.

“HER EVİN BİR BAYRAM YERİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Çelenk töreni sonrası konuşan Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başlayıp aziz milletimizin büyük uyanışının gerçekleştiği, yakılan bağımsızlık ateşinin tüm yurda yayıldığı gün olan bugüne ulaşmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Ak şunları söyledi; “Kahraman milletimiz; özünden aldığı güçle kendi küllerinden dirilip varlık ve bekasını daimi kılmasını bilmiştir. Bu topraklarda bin yıl yaşamış olan milletimiz, İstiklal Mücadelesi ile bir kere daha vatanından koparılamayacağını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Büyük Önder Atatürk “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyerek bu gerçeği tüm dünyaya ilan etmiştir. 19 Mayıs sadece bir tarihten ibaret değildir. Fakruzaruret içindeki bir milletin, vatanı söz konusu olduğunda neler yapacağının, neleri göze alacağının başlangıç tarihidir. Sevgili gençler; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk; “Biz her şeyi gençliğe bırakacağız. Geleceğin ümidi, ışıklı çiçekleri onlardır. Bütün ümidim gençliktedir.” diyerek gençliğe verdiği değeri göstermiştir. Sizler de tarihinizi, kültürünüzü iyi öğrenerek, hür düşünceye sahip, milli ve manevi değerlerinize bağlı, Cumhuriyeti ve demokrasiyi özümseyerek, çağın gereklerine göre bilgi birikiminizi arttırarak geleceğe yürümelisiniz. Bu yıl dünyada ve ülkemizde yaşanan koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı el ele kutlayamasak da her gönlün, her evin bir bayram yeri olduğunu biliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anarken başta gençlerimizin olmak üzere aziz milletimizin “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı” en içten duygularımla kutluyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Haber Merkezi

Diğer Haberler

Selimiye’de cuma namazı kılındı

Hüsnü Sarıgül

Rumeli Köprüsü Dergisi ‘Covid-19 Çevrimiçi Özel Sayısı’ yayımlandı

Harun Aker

Müftüyü kendisinden 50 yaş küçük aşkı yaktı

Lütfü Karakaş

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla