6.1 C
Edirne
00:38 - 7 Nisan 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Balkan Haberleri

AB genelinde asgari ücret uygulanması planlanıyor

Avrupa Birliği (AB) İstihdam ve Sosyal Haklardan Sorumlu Komiser Nicholas Schmidt, AB, ortak bir AB asgari ücreti uygulanmasını planlıyor. Avrupa Komisyonu, girişimi desteklemek için buna şüpheyle bakan kuzey Avrupa ülkelerini ikna etmeye çalışacaktır” diye kaydetti.

Komiser Schmidt, AB’de ucuz işgücü sömürüsüyle mücadele etmeye yönelik Avrupa Komisyonu’nun asgari ücret planı konusunda istişarelerin başladığını ve birçok AB ülkesinde işçilerin diğer ülkelere kıyasla belirli meslekler için önemli ölçüde daha düşük maaş aldığını belirtti. Eğer yeterli AB ülkesi bu girişimi desteklerse, bu AB’de yeni bir yasa çıkarılmasına yol açabilir.

AB Komiseri, buna rağmen Brüksel’in, bu tür bir girişimin işçilerin ve işverenlerin ücret belirledikleri toplu pazarlık sistemlerini zayıflatabileceğinden korkan kuzey Avrupa ülkelerinin eleştirilerine kulak verdiğini vurguladı.
Schmidt, “İsveç ve Danimarka’da sendikaların yanı sıra bu ülkelerdeki işverenler ve hükümetlerle birçok görüşmeler gerçekleştirdik. Bu nedenle, gelecekteki yasal metinde toplu pazarlık sisteminin İsveç, Danimarka ve muhtemelen diğer ülkelerde işlediği şekilde korunduğunu açıkça belirten her türlü hükmün bulunduğunu belirteceğiz” dedi.

AB Komiseri, AB ülkelerinin AB yasalarına göre asgari ücret uygulama zorunluluğu olmayacağını da sözlerine ekledi.
Danimarka, İsveç ve Finlandiya’da asgari ücret uygulaması yoktur. Bunun yerine ücretler doğrudan sendikalar ve işverenler arasında toplu pazarlık sistemi kapsamında müzakere edilir ve genellikle diğer çoğu AB ülkesinden daha yüksektir.

Danimarka İstihdam Bakanı Peter Hummelgaard Thomsen, daha önce Twitter’dan yaptığı açıklamada Avrupa’da sosyal birleşmenin büyük bir ihtiyaç olduğunu, ancak bunun toplu pazarlık sistemini baltalamaksızın yapılması gerektiğini kaydetti.
Schmidt, girişiminin İskandinav ülkelerine yönelik değil, asgari ücret uygulanan, ancak bu ücretin çok düşük miktarda olduğu diğer AB ülkelerine yönelik olduğunu söyledi. AB Komiseri, hangi ülkeleri kastettiğini belirtmedi.

(http://kircaalihaber.com/)

Diğer Haberler

“Okullar, en az 14 Mayıs’ta tekrar açılacak”

Son Haber

Vatandaşların üçte ikisi, COVID-19’dan korkuyor

Son Haber

Uluslararası uçuşlara ve trenlere, yasak uzatıldı

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla