Edirne Haber. Son Dakika Edirne Haberleri, güncel, spor, ekonomi, siyaset, sosyal medya, balkan haberleri, en son yerel haberler Edirne Son Haber Gazetesi'nde!

Akgün ve Uyguner’den “Baraj” çağrısı!

14.08.2020 12:02

Edirne eski İl Genel Meclis Üyeleri Erdal Akgün ve Asım Uyguner, Lalapaşa’da Kayalıdere mevkiindeki havzadan gelen suyla baraj yapılabileceğini belirterek, yetkililere çağrıda bulundular.

Özellikle yaz ayalarında meydana gelen kuraklık çiftçilerin en mustarip oldukları konuların başında geliyor. Şu sıralar ise özellikle Lalapaşa’nın köylerinde kuraklık nedeniyle çekilen su sıkıntı kentin gündeminde. Eski İl Genel Meclisi üyeleri Erdal Akgün ve Asım Uyguner de Lalapaşa’nın Saksağan ve Hüseyinpınar köyleri arasındaki Kayalıdere mevkii olarak adlandırılan yerdeki havzadan gelen suyla baraj yapılabileceğini belirtiyor.

Tunca Nehri’nden baraja su tahliyesi yapılabileceğini de anlatan Uyguner konuyla ilgili bilgiler vererek şunları söyledi:

“Tunca Nehri’nin akmadığını ve tarıma olumsuz katkılarını gördükten sonra, hele hele Suakacağı gibi 30 yıldan beri süren bir yılan hikayesinden sonra sizlerle baraj olabilecek havzayı paylaşmak istedim. Burası baraj yapılmaya müsaittir. Önü bentle kapanan bir barajı doldurmaya yetecektir diye düşünüyorum. Buralar tarım yapılmayan araziler, kamu yararı göz önüne alındığında, önü kapatılarak bir baraj olma şansına sahip. Ayrıca 2 km aşağıdan, Tunca Nehri geçiyor. Edirneli çiftçilerimiz mağdur buraya yapılacak bir barajla tam Tunca’nın akmadığı dönemlerde su tahliyesi yapılabilir. Kapalı sistem dediğimiz sularla da çiftçilerimiz bunu kullanabilir. Aynı Çakmak Barajı pompalarla Meriç’ten doldurulduğu gibi bir galeriyle burasıda doldurulabilir. Çünkü havza çok müsait.

“SANKİ ALLAH BURAYI BARAJ YAPILSIN DİYE YARATMIŞ”

Akgün de “Yılarca bizi, Suakacağı projesiyle keşke uyutmasalardı da buraya birşeyler yapılsaydı” diyerek şunları söyledi;

“Gerçekten Edirne’nin büyük bir bölümüne müthiş bir derecede sulamada faydalı olacak bir bölge. Hamzadere Barajı son derece verimli araziler kazılarak bir anlamda yoktan var edilerek yapılmış bir alan. Buraya baktığımızda sanki Allah bu doğayı baraj yapılsın diye, Türk Milleti’nin Edirne çiftçisinin hizmeti için sanki bu şekilde bir doğa yaratmış. Ama maalesef uzun yıllardan beri hiç kimsenin aklına gelmeyen şey bizim aklımıza geldi. Evet yani biz bazı şeyler vardır, yapılmadığını eleştiririz, yapıldığı zaman teşekkür ederiz. Ama çözüm yollarını da sunuyoruz. Yani devletimizi idare eden insanlara özellikle Devlet Su İşler (DSİ) Bölge Müdürlüğü’ne bu konuya el atması gerektiğini, derhal çalışmaların başlatılması gerektiğine inanıyoruz. Evet şu an bu kurak yılda kurumuş bir dere ama baktığımızda, biraz ötesinde su görüyoruz, kuşlarda barınıyor burada. Hiç akmamış bile olsa Tunca Nehri’nden kış aylarında beslenilerek zaman zaman burası doldurulur.”

Hüsnü Sarıgül

En Çok Okunan Haberler