Aksal, “500 bin gence gelir kapısı”

02.02.2022 10:54

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, işbaşı eğitim programlarıyla 500 bin gence gelir kapısı açılacağını söyledi. Aksal, ayrıca 15 bin öğretmenin de atamasının gerçekleştirildiğini belirtti.

Aksal, “500 bin gence gelir kapısı”

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, işbaşı eğitim programlarıyla 500 bin gence gelir kapısı açılacağını söyledi. Aksal, ayrıca 15 bin öğretmenin de atamasının gerçekleştirildiğini belirtti.

TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, yaptığı açıklamada, “Gençlerimizin eğitimi, istihdamı ilgi duydukları alanlarda başarıları için hükümetimiz ve devletimizin imkanlarıyla daima yeni projeler üretmeye var olanı da en üst seviyeye taşımaya çalışıyoruz. Gençlerimizin istihdamı öncelik verdiğimiz en önemli konular arasında yer alıyor” dedi.

“500 BİN GENCE GELİR KAPISI”

İşbaşı eğitim programlarıyla 500 bin gence gelir kapısı açılacağını belirten Milletvekil Aksal, “Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) “İşbaşı Eğitim Programı” kapsamında, mesleki deneyimi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla Hükümetimiz bu yıl da işbaşı eğitim programlarıyla 500 bin gence gelir kapısı açıyor” dedi.

“ÖDEMELER ARTIRILDI”

Hali hazırda iş gücü programlarının kapsamını genişleterek, program kapsamında yapılan ödemeleri de artıracaklarını belirten Milletvekili Aksal, “Buna göre, iş arayan işbaşı eğitim katılımcılarına günlük 164 lira, öğrencilere 112 lira, işsizlik ödeneği alanlara da 82 lira verilecek. Programa katılarak iş yerinde 26 gün çalışanlara net asgari ücret tutarı 4 bin 253 lira hesabına yatırılacak. Aynı zamanda işverenin de maliyetini düşürüyoruz, program kapsamında, işe alınması planlanan personel iş başında değerlendirilirken yapılacak maaş, SGK ödemeleri Türkiye İş Kurumu’muzca karşılanacak ve iki taraflı bir kazanım söz konusu olacak. Şimdiden yararlanacak gençlerimize hayırlı olsun, yeni ufuklar açsın inşallah” dedi.

 “15 BİN ÖĞRETMENİMİZİN ATAMASINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

Milletvekili Aksal, ayrıca, 15 bin öğretmenin de atamasının yapıldığını belirterek, “Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaştırma gayretimizin en temel taşlarından biri şüphesiz eğitimdir. Eğitim için harcadığımız her bir kuruşu ülkemizin geleceğine yapılmış en büyük yatırım olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle daima en büyük bütçelerimizi eğitim alanına ayırıyoruz. 2002 yılında göreve geldiğimizde eğitime ayrılan bütçe 7.5 milyar lira iken, 2022 yılında bu rakamı yükseköğretim dahil 274 milyar lirayı aşan bir bütçeye yükselttik. Derslik sayımızı ise 343 binden 607 bin seviyesine çıkardık. Bugün itibarıyla geleceğimizin umudu nesillerimizi yetiştirecek olan 15 bin öğretmen atamamızı daha gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Öğrencilerine kavuşan tüm öğretmenlerimize hayırlı olsun temennilerimle, tüm Eğitim camiamıza hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler