“Arzu eden tüm vatandaşlar, COVID-19 aşısı yaptırabilecek”

18.11.2020 17:06

“Arzu eden tüm vatandaşlar, COVID-19 aşısı yaptırabilecek”

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Başbakan Boyko Borisov, Bakanlar Kurulu’nun bugünkü toplantısında, “Avrupa İlaç Ajansı, COVID-19’a karşı etkili, güvenilir ve güvenli aşıları onaylayıp kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesinin hemen ardından arzu eden tüm Bulgaristan vatandaşları en hızlı bir şekilde koronavirüse karşı aşılanma fırsatına sahip olacak” diye kaydetti. Aşılama tamamen ücretsiz ve gönüllü olarak yapılacak.

Bulgaristan vatandaşlarının onaylanmış aşılara ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu miktarlara erişimini garanti altına almak için hükümet AB Acil Durum Destek Aracı bütçesinin tamamlanması için ek finansman olarak 6 374 930 leva kaynak tahsis edilmesi kararı aldı. Bulgaristan bu mekanizma sayesinde salgın koşullarında gerekli miktarda aşıya sahip olacak.

Bakanlar Kurulu, 17 280 şişe Remdesivir ilacı satın almak için Sağlık Bakanlığının 2020 yılı bütçesinden 14 milyon levaya varan ek harcamalar yapılmasını onayladı. Şu anda yaklaşık 2 000 şişe mevcut.

Borisov, “Doktorlarımız bu ilacı hastalığın daha ağır evrelerindeki tedavisinde kullanıyor, bu yüzden ülke genelinde hastanelerde yatan ve ihtiyacı olan her hastaya verebilmek için 17 280 şişe daha almaya karar verdik” diye belirtti ve Remdesivir’in diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında COVID-19’u olan kritik hastaların hayatını kurtardığını vurguladı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler