ASEAN Fuarı’nda, 263 milyar yuanlık sözleşme imzalandı

01.12.2020 13:29

ASEAN Fuarı’nda, 263 milyar yuanlık sözleşme imzalandı

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak düzenlenen 17. Çin-ASEAN Fuarı dün sona erdi. Dört gün süren fuar kapsamında uluslararası yatırım iş birliği projeleriyle ilgili anlaşmalara imza atıldı. Fuar kapsamında yaklaşık 40 milyar dolar değerinde toplam 86 yatırım iş birliği projesine imza atıldı. Anlaşmaların değerinde geçen yıla göre yüzde 43,6’lık artış görüldü. Anlaşmaların yüzde 80’inden fazlasını ileri teknolojili sektörler ve finans projelerinin oluşturduğu belirtildi.

Bu yılki fuar kapsamında, çevrimiçi ve fiziksel olarak 150’den fazla etkinlik düzenlendi.
Fuar çerçevesinde, serbest ticaret bölgesi, sağlık ve finans gibi alanları kapsayan bir dizi üst düzey forum da yapıldı. Fuarın imza töreninde ise 86 proje hakkında 263 milyar 870 milyon yuan tutarında yatırım sözleşmesi imzalandı. İmzalanan yatırım sözleşmeleri konusunda geçen yılki fuara göre yüzde 43,6 artış yaşandı. Böylece, fuar tarihinde yeni bir rekor kırılmış oldu.

Söz konusu projeler arasında Filipinler’de Beidou-3 uydu sistemi için bir istasyon kurulması da yer alıyor. Bunun yanında, internet üzerinden fuar uygulamasının başlaması şirketlerin organizasyona çevrimiçi olarak katılımına ve iş birliği anlaşmaları yapmasına kolaylık sağladı.

Çin-ASEAN Fuarı Genel Sekreteri Wang Lei, 2 binin üzerinde şirketin fuara çevrimiçi olarak katılım gösterdiğini dile getirdi.

Fuarın farklı ülkelerden ziyaretçiler ve alıcılar için açık bir platform olduğunu kaydeden Wang, “Çevimiçi fuar sayesinde 100’den fazla ticaret ve yatırım tanıtım etkinliği düzenlendi. Önceki yıllarda fiziki olarak yapılan alıcı ve satıcı eşleştirme faaliyetlerini bu yıl çevrimiçi olarak gerçekleştirdik. Herkes internet üzerinden bir araya gelerek projeleri ve ürünleri hakkında görüşmeler yaptı” ifadelerini kullandı. Aralarında Fortune 500 listesinde yer alan şirketler de bulunan farklı ülkelerden yaklaşık bin 700 şirket Çin-ASEAN Fuarı’ndaki fiziki sergilere katıldı. Söz konusu şirketlerden 108’inin ise Kuşak ve Yol güzergâhındaki 22 ülkeden geldikleri bilgisi verildi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler