23.9 C
Edirne
22:09 - 4 Haziran 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

Avukatlar Günü’ne buruk kutlama… İlk kez tören yapılmadı!

Korona virüs salgını nedeniyle Edirne’de 5 Nisan Avukatlar Günü törensiz kutlandı.

Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar ve Edirne Barosu Avukatlarını temsilen Yönetim kurulu Üyeleri Av. Burak Güngörmedi, Av.Nail Karakuş eldiven ve maske takarak çelenk sundu.

Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar yaptığı yazılı açıklamada, Avukatlar Günü’nün tarihsel süreçte belki de ilk kez buruk bir şekilde törensiz kutlandığını belirterek, “Sağlık tedbirleri kapsamında bu durumu garipsemiyoruz aksine tarihe not ediyoruz. Umarım bu seslenişim, bu zor süreçte yüzlerinizde azıcıkta olsa bir tebessüm, yüreklerinizde azıcıkta olsa bir ferahlık yaratmış olur” dedi.

Savunma ve hak arama özgürlüğünün yılmaz savunuculuğunu yaparken ebediyete intikal etmiş olan avukatlara, adalete ulaşma noktasında birlikte hareket ettikleri hakim ve savcılara ve adalet personeline Allah’tan rahmet dileyen Pınar, “Baromuza kayıtlı olup ebediyete intikal etmiş tüm meslektaşlarımı, geçtiğimiz yıl elim bir kazada genç yaşta kaybettiğimiz ve hiç unutmayacağımız, meslektaşım, kardeşim Av. Hakan Çağıl Taşdelen’i de tekrar yad ediyor, hepsinin mekanları cennet olsun diyorum” dedi.

Olağanüstü bir yılı yaşandığını ve olağanüstü bir dönemden geçildiğini belirten Pınar, “Sadece ülkemiz değil, dünyamız Covıd-19 salgın hastalığı ile büyük mücadele veriyor. Özellikle iletişimin doruk noktasının yaşandığı, ekonomik ve sosyal entegrasyonun iç içe geçtiği günümüz dünyasında, covid-19 salgın hastalığının yarattığı ve ileride yaratacağı tahribatın ne derece büyük olacağını tahmin etmekte zorlanıyoruz. Tüm insanlık yaşamak için mücadele ediyor. Hastalık; medeniyet, sosyal statü, büyük devlet-küçük devlet, zengin-fakir, doktor-hasta, yaşlı-genç tanımıyor. Annemize, babamıza, çocuklarımıza, sevdiklerimize, bırakın sarılmayı, yaklaşamıyoruz bile. Gönüllü ve zaruri izolasyon uyguluyoruz. Psikolojimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz, ağrımayan boğazımız ağrıyor, ağrımayan eklemimiz ağrıyor, kendimizi dinliyor ve en ufak bir uyarı da acaba ! diyerek yaşıyoruz günlerdir. Ve büyük bir umutla bu günleri atlatıp normal hayatımıza dönmek için çabalıyoruz, bir an önce zamanın geçmesini ve hastalığın etkilerinin ortadan kalkacağı iddia edilen yaz aylarının gelmesini istiyoruz. Hiç endişe etmeyin, tabi ki o günler gelecek ve biz yine normal hayatımıza döneceğiz. Hayat çabucak geçer, günler birbirini kovalar ancak alışık olmadığımız, hayat tarzımızı değiştiren, psikolojimizi zorlayan bu günler maalesef çabuk geçmiyor. Yapmamız gereken, tedbirlere azami derecede önem vermek, uygulamak ve de elbirliği ile hareket ederek sabırla beklemek. Bu süreçte, ülke genelinde tanı konduğunu öğrendiğimiz meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, bir an önce iyileşerek aramıza dönmelerini ve bundan sonraki süreçte tek bir meslektaşımızın dahi hastalanmamasını diliyorum” dedi.

Coronavirüs tanısı konan ve tedavi sürecinde olan tüm vatandaşlarımıza bir an önce iyileşmeleri yönünde acil şifalar dileyen Pınar, “ Yine, salgın hastalığın başından bu yana her zaman olduğu gibi bu ülkenin vatandaşlarının sağlığı için canlarını hiçe sayarak çaba ve emek gösteren, hangi görevde ve kademede olursa olsun tüm sağlık çalışanlarımıza, bu süreçte ilaçlarımızı temin etmeye devam eden eczacılarımıza, güvenliğimiz ve de alınan tedbirlerin hassasiyetle uygulanması için,  yine her zaman olduğu gibi fedakârca ve canlarını hiçe sayarak görev yapan polisi, jandarması, zabıtası ve diğer tüm kolluk kuvvetlerimize ve bu doğrultuda çalışan tüm kurum ve kuruluşlara da teşekkürlerimi sunuyorum. Edirne Barosu olarak sürecin başından bu yana olabildiğince hızlı tedbirler aldık, uyguladık. Süreç ilerledikçe almaya devam ediyoruz ve edeceğiz. Aldığımız kararlarda tek yürek olan yönetim kurulumuza ve fedakarca çalışan baro personelimize ve bize anlayış gösteren siz değerli meslektaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Meslektaşlarına seslenen Baro Başkanı Av. Pınar, “Zor günler, yaşanan acılar, almamız gereken çok önemli dersleri de beraberinde getirir. Bu süreçler, ailemizin, sevdiklerimizin, dostlarımızın, arkadaşlarımızın ve onlarla paylaştığımız hayatın kıymetini daha iyi anlamamıza sebep olur. Eminim bu süreçte hepimiz mesleğimizin, meslektaşlarımızın, baromuzun, baro personelimizin, çoğu kişiye karanlık ve sevimsiz gelen adliyemizin, avukat odalarımızın kıymetini daha iyi anladı.

Birbirimizi sevmek zorunda değiliz. Ancak ortak paydalarımız var. Avukatız. Birbirimizin fikirlerini, davranışlarını, tarzını, siyasi ya da dünya görüşünü beğenmesek bile aynı mecrada olmayı, avukat odasında sohbet etmeyi, kahve içmeyi, çay içmeyi özledik. Adliye koridorlarında, cübbelerimiz sırtımızda, bir köşede duvara yaslanarak sohbet etmeyi, duruşma beklemeyi, birbirimizle ve yargıçlarla tatlı sert hukuki tartışmalar yapmayı, müvekkillerimizi cesaretle savunmayı özledik.

Birlikte olmanın, birlikte hareket etmenin gücünü, huzurunu ve de önemini kavradık. Kısır tartışmaların dışına çıkıp, hayata daha farklı bakmamız gerektiğini, mesleğimiz ve geleceğimiz adına daha yararlı ve de kalıcı kararlar almamız gerektiğini fark ettik. Bu zor günlerin, hayatımızda yaşadığımız bu tecrübenin, bizi daha güçlü, daha kararlı, daha anlayışlı yapacağına, mesleğimizin kıymetini daha da bileceğimize inancım tamdır.

Değerli meslektaşlarım; Avukatız. Mesleğimiz çok değerli ve kıymetli. Hukuk ve adalet, herkese ve her zaman gerekli. Bu sürecin sonunda sosyal ve ekonomik anlamda oluşacak tüm etkiler, mutlaka bir takım hukuki süreçleri de beraberinde getirecek. Ve biz adalet savunucuları olarak her zamanki gibi, o gün geldiğinde de; Haksızlıkların, adaletsizliklerin, hukuksuzlukların karşısında, Adaletin, Hakkın Yanında. Halkımızın Yanında, Hukukun Yanında, Hukuk Devletinin Yanında, Olacağız.

O gün geldiğinde, her zaman olduğu gibi, kırmızı çizgilerimizden asla taviz vermeyeceğiz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde olacağız ve yolundan dönmeyeceğiz. Dürüstlük, ahlak ve güvenilirlik gibi erdemleri beynimizde, ruhumuzda yaşatacağız. Ve tüm bu ilkelerle yolumuza devam ederken, ırka, cinsiyete, dile, dine, siyasi düşünceye, etnik kökene asla bakmayacak, ayrıştırmayacak, ötekileştirmeyeceğiz. Kılavuzumuz sadece savunma hakkı ve hak arama özgürlüğü olacak. Biz avukat olmaya, avukatlık yapmaya devam edeceğiz. 5 nisan avukatlar günü olan bugün ve yaşadıkça her 5 Nisan haykırmaya devam edeceğiz; Daima Avukat! Daima Savunma! Daima Hukuk! Daima Adalet! Daima Bağımsız Yargı! Daima Türkiye Cumhuriyeti. ! 5 Nisan Avukatlar Günü Kutlu olsun değerli meslektaşlarım…” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Diğer Haberler

Edirne’de üç haftadır vaka yok

Mutlu Akbaşak

Düğün tercihleri ve tarihleri, ‘yeni normale’ göre ayarlanıyor

Harun Aker

Cins tavuk yetiştiren esnaf, ‘mavi yumurta’ talebine yetişemiyor

Harun Aker

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla