Babacan, kira artış oranını değerlendirdi

06.07.2021 11:26

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi 2. Başkanı Namık Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2021 Temmuz ayı kira artış oranını değerlendirdi.

Babacan, kira artış oranını değerlendirdi

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi 2. Başkanı Namık Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2021 Temmuz ayı kira artış oranını değerlendirdi. Başkan Babacan, TÜİK tarafından Temmuz ayı itibariyle kiralara yapılan 14,55 zam oranının çok pahalı olmadığını, normaldeki kira bedellerinin çevre illere göre zaten yüksek olduğunu aktardı. Pandemi sebebiyle de 1+1 evlerin satılık fiyatlarının uygun olduğuna değinen Babacan, ileride yatırım amaçlı bu sürecin bir fırsat olduğunu da dile getirdi.

“14,55 YÜKSEK DEĞİL, ZATEN NORMAL KİRALAR YÜKSEK”

Öğrenci gelmezse kira bedellerinin sabit kalacağını, şu an 2+1, 3+1 dairelerin revaçta olduğunu aktaran Babacan, “TÜİK olarak Türkiye genelinde bu değerlendirme yapılıyor. Verilere göre enflasyon artışı kiralara 14,55 olarak yansıyacak. Fakat bu pandemi dolayısıyla öğrenci gelmedi. Kiralık çok yerlerimiz var. Fakat öğrenci geldiği zaman mecbur bunları ev sahipleri, mal sahipleri kiracılarına 14,55 olarak yansıma olacak. Olmak zorunda çünkü enflasyon oranı öyle yansıyor. Enflasyon oranı açıklaması ile yiyecek, içecek giyecek olsun fiyatlar değişti. Bu durumda olduğu için haliyle mal sahipleri de bu kiraların artışını isteyecek. Resmi olarak TÜİK 14,55 olarak değerleme yapmış. Hayırlı olsun. Ama insanlar zor durumda. İnşallah bu sene öğrenci gelir. Öğrenci gelmezse çoğu yerde sabit kalmak zorunda kalır. Aşağı yukarı 2+1, 3+1 evler revaçta yeni evlenecekler için, tayini gelmiş memur, polis, askeri personel için talep ediliyor. Ama 1+1 evler şu an durgun vaziyette. Edirne’mizde 5 bine yakın boş dairemiz var. Tabi şimdi pandemi ne kadar sürecek, nasıl olacak?” dedi.

“ARZ TALEP OLMAZSA MECBUR DAHA UYGUN FİYATA KİRAYA VERİLİR”

14,55 oranın çok büyük bir artış olmadığını söyleyen Babacan “Bugün örneğin 1+1 dairenin bin lira olarak kira düşündüğümüz zaman 14,55 zamla 145 lira gibi ek bir zam oluyor. Buda toplamda bin 145’e tekabül ediyor. Bugün çok büyük bir artış değil. Bizim kiralarımız normalde pahalı diğer çevre illere, ilçelere göre ama bunun sebebi 45-50 bin öğrencinin var olması, memurların bulunması sebebiyle fiyatlar artış gösteriyor. Arz talep olayıyla alakalı. Sen istediğin kadar bin 500 lira istiyorum kiraya de, arz talep olmadı mı mecbur bin 200, bin 300 liraya veriyorsun” dedi.

“PANDEMİ SEBEBİYLE FİYATI DÜŞÜK SATILIK EVLER İLERİSİ İÇİN YATIRIM FIRSATI”

Özellikle 1+1 evlerin yatırım için bir şu süreçte bir fırsat olduğunun altını çizen Babacan “Cumhurbaşkanımız olsun, bakanlarımız olsun devamlı açıklama yapıyor. İnşallah bu pandemiyi el birliği ile atlatırız. Bunun ekonomiye çok büyük bir zararı var. Bu zararı öğrencimiz geldiği zaman telafi olacak diye düşünüyorum. Normalde bir daire 1+1 250 bin lira civarındaydı. Pandemi sebebiyle düştü. Ama bu böyle devam etmeyecek. Öğrenci geldiği zaman hızlı bir şekilde artış sağlayacak. Tabi bugünden itibaren kiralık olarak tutmak isteyen, satılık olarak almak isteyen kişiler için bu süreç bir fırsat derim” şeklinde sözlerini noktaladı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler