Bankalar, ücret tarifelerini değiştirmeye devam ediyor

11.12.2020 13:04

Bankalar, ücret tarifelerini değiştirmeye devam ediyor

https://www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Banka işlem ücretleri, bankaların ücret tarifelerini neredeyse her ay değiştirmesiyle artmaya devam ediyor. Kredi erteleme için yer değiştirme ücreti gibi yeni ücretler de ortaya çıkıyor.

Noel tatili döneminde, bazı bankalar ücret tarifelerinde yeni bir artış açıkladılar ve bu da banka hesabına ödeme yapma, nakit yatırma ve çekme, hesap işletme ve kredi ve banka kartları ile para çekme gibi en çok kullanılan banka hizmetlerini daha pahalı hale getirdi.

Banka gişe işlemleri ücretleri artmaya devam ederken, çevrimiçi bankacılık hizmetleri daha da ucuzluyor. Bulgaristan Bankalar Birliği Başkanı ve Birleşik Bulgar Bankası (OBB) Müdürü Petır Andronov, Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) verdiği demeçte bunun nedenlerini izah etti.

Andronov, “Banka şubelerinde gişe işlemleri ücretlerinin sürekli olarak arttığı inkar edilemez. Aynı zamanda bankalar, müşterileri çok daha pahalı olan banka şubelerinde sunulan hizmetlerin yerine dijital hizmetleri giderek daha fazla kullanmaya teşvik etmek için e-bankacılık işlem ücretlerini düzenli ve amaçlı olarak düşürüyor. Mobil ve dijital hizmet kanallarında tarifeler düşük, sıfıra yakın. Yüz yüze müşterinin ücretleri ise yüksek” diye belirtti.

Bankaların ücret gelirleri yıllık bazda ilk üç çeyrekte en az 70 milyon leva azaldı ve zararın yıl sonuna kadar 90 milyon levaya ulaşması bekleniyor.

Bu, hem ikinci çeyrekte ekonomik faaliyetlerin zayıflamasından hem de Andronov’un demesine göre daha önce gerekli hesaplamalarla yapılmayan Avrupa’daki sınır ötesi para transferi ücretlerinin düşürülmesinden kaynaklanıyor.

Bankacı, “Bankaların daha ucuz uluslararası para havaleleri nedeniyle yaklaşık 100 milyon leva daha az geliri var. Söz konusu azalma, insanlardan ziyade şirketlere çok daha fazla fayda sağladı ki bu amacından çok uzak” dedi.

Andronov, “Salgın nedeniyle daha fazla kişi mobil ve çevrimiçi bankacılık hizmetleri kullandığı için ücret gelirleri de düşüyor. Elektronik bankacılık hizmetleri tüketicileri son aylarda % 100’ün üzerinde artış gösterdi. Bu, onların maliyetlerini otomatik olarak düşürür, mobil platformları kullandıklarında bankacılık hizmetleri için daha az ödeme yaparlar” diye kaydetti.

Artan ücretler vatandaşları ve şirketleri birkaç bankada hesap tutmanın hiçbir anlamı olmadığına ikna etti. Onlar sadece bir bankada hesap tutarak daha karlı seçeneği seçtiler.

Bankacılık hizmetlerinde artan dijitalleşme bekleniyor ve doğal bir şey. Bankacı, gelişmiş ülkelerde insanların % 60-70’inden fazlasının banka işlemi yapmak istediklerinde telefonlarını kullandığını söyledi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler