Başarı belgesi ile ödüllendirildiler

31.12.2022 11:39

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonlarında başarı gösteren gümrük, polis ve jandarma ekiplerini başarı belgesi ile ödüllendirdi. Vali Kırbıyık, Edirne'de bu yıl 1 ton 461 kilogram uyuşturucu ile 5 milyon uyuşturucu hap ele geçirildiğini açıkladı.

Başarı belgesi ile ödüllendirildiler

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, uyuşturucu ve kaçakçılık operasyonlarında başarı gösteren gümrük, polis ve jandarma ekiplerini başarı belgesi ile ödüllendirdi. Vali Kırbıyık, Edirne’de bu yıl 1 ton 461 kilogram uyuşturucu ile 5 milyon uyuşturucu hap ele geçirildiğini açıkladı.

Edirne Valiliği Koordinasyonunda Edirne İl Emniyet Müdürlüğü, Edirne İl Jandarma Komutanlığı ve Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadelede başarılı çalışmalara imza atan görevlilerine başarı belgeleri takdim edildi.

Kapıkule Sınır Kapısı’nda düzenlenen programa Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, Vali Yardımcıları  Karamehmetoğlu ve Sıdkı Zehin, Edirne İl Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Naim Tavlı, Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Nihat Kınık, emniyet, jandarma ve gümrük muhafaza ekipleri katıldı.

“EMNİYET, GÜMRÜK MUHAFAZA VE JANDARMA 7-24 SUÇULULARA KARŞI ÇARALIKSIZ ÇALIŞIYOR”

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, tüm suçlarla olduğu gibi uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarıyla mücadele etmenin  temel hedefleri ve öncelikleri olduğunu belirterek, “Bu doğrultuda Valiliğimizin koordinasyonunda güvenlik birimlerimizce amansız bir mücadeleye devam ediyoruz. Burada Emniyet Müdürlüğü, Jandarma Komutanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerimiz 7-24 esasına göre tüm teknik imkanı kullanarak bu suçların önlenmesine yönelik, bu suçlar işlenme aşamasındaysa faillerin yakalanmasına yönelik çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürüyorlar. Özellikle osn dönemde çok başarılı yakalamalarda gerçekleşti. Bugün burada bu başarılı çalışmalara imza atan arkadaşlarımızı tebrik etmek, onlara başarı belgesi takdim etmek için toplanmış bulunuyoruz” dedi.

“GENÇLERİ UYUŞTURUCU BELASINDAN KURTARMAK İÇİN YENİ BİR AMATEM BİNA İHALESİ YAPILDI”

Uyuşturucu suçlarıyla mücadelede 3 temel başlık olduğuna değinen Vali Kırbıyık, “Bir tanesi arzla mücadele, arzın azaltılması, uyuşturucunun gençlerimizi zehirlenmesini, milletimizi zehirlenmesine engel olunması. İkincisi talebin daraltılması, bu konuda farkındalık çalışmalarının yürütülmesi gençlerimizin bilinç seviyelerinin yükseltilmesi, bu çerçevede İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda uygulanan en iyi narkotik polisi anne uygulaması geniş kitlelere yayılmak da devam etmekte. Yine uyuma uygulaması çerçevesinde vatandaşlarımız şahit oldukları, gördükleri herhangi bir uyuşturucu suçunu da artık daha bir aplikasyon bir uygulama üzerinden güvenlik birimlerimize, emniyet birimlerimize ulaşabilmektedirler. Üçüncü önemli başlıkta rehabilitasyonda bildiğiniz üzere uyuşturucuya bir vesileyle bulaşmış gençlerimizin tekrar tedavi edilip topluma kazandırılması da son derece önemli başlıktır. Bu çerçevede başta Sağlık Müdürlüğümüz, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz olmak üzere gerekli çalışmaları devam ettiriyoruz. İlimizde devlet hastanelerinin yanı sıra üniversite hastanemizde bir AMATEM bölümümüz var. Rehabilitasyon bölümümüz var. Şimdi inşallah Sağlık Bakanlığı’na bağlı yeni bir AMATEM İnşasıda gerçekleştirecek ihalesi yapıldı. Yakın zamanda son süreçlerini sözleşme aşamasındayız. Ondan sonra inşaat süreci başlayacak ve o alanda da kapasitemiz artacak. Ama birinci başlığa dönecek olursak, arzla mücadele bizim temel görevimiz. Bugün burada sizlere az da mücadelede son dönemde neler yapıldı? Tekrar hatırlatmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz” dedi.

“980 MİLYON LİRALIK UYUŞTURUCU YAKALANDI”

Uyuşturucuyla ilgili 3 ayda önemli yakalamalar olduğuna dikkat çeken Vali Kırbıyık, şunları söyledi; “Burada 3 Ekim tarihinde Emniyet Müdürlüğümüzün KOM ve Narkotik Suçlarla Mücadele birimleri tarafından yapılan çalışma sonucunda toplam 94 kilo 754 g ağırlığında Skunk maddesi yakalandı. Yine 3 Ekim tarihinde 2 kilo 126 g seviyesine yakalanan Skunk maddesi oldu. Havsa İlçesi’nde il Jandarma Komutanlığı ekiplerimizce gerçekleştiren 15 Kasım’daki operasyon sonucunda toplam 56 kg Skunk maddesi ele geçirildi. Yine bu operasyonda yakalanan şahsın İstanbul ilinde belirttiği ikametinde yapılan aramada da bir buçuk kilogram daha Skunk maddesi orada da ele geçirmiş oldu. Gümrük muhafaza ekiplerimizce 3 Aralık tarihinde yapılan operasyon sonucunda 130 kg esrar, 294 kg extacy, 4 kg kokain ve 100 g mannitol olmak üzere piyasa değeri toplam yaklaşık 93 milyon liranın bulacak şekilde bir uyuşturucu madde yakalanmasında gümrük muhafaza ekiplerimiz gerçekleştirdik. Yine il Jandarma Komutanlığı ekiplerimizce 10 Aralık tarihinde yapılan operasyonda 3 kg 216 g Skunk maddesi ele geçirildi. Jandarma Komutanlığı’mızın bir başka başarılı operasyonu 11 Aralık tarihindeydi. Burada da yine 4 buçuk kilogram esrar maddesi yakalandı. İl Emniyet Müdürlüğümüzün 13 aralık tarihinde yaptığı operasyonda yaklaşık 39 kg civarında Skunk maddesi ele geçirildi. Emniyet müdürlüğümüzün 17 Aralık tarihinde yaptığı yine gümrük muhafaza ekiplerimizin de katkısıyla gerçekleştirilen operasyonda 96 kg Skunk maddesi yakalandı. Bunun da piyasa değeri yaklaşık 3 milyon liranın üzerindeydi. Yine 24 Kasım tarihinin son dönemlerin en büyük yakalamalarını birini gerçekleştirdik. Burada Kapıkule’de il jandarma komutanlığımızın takipli dosyası çerçevesinde gümrük muhafaza ekiplerimiz de katkısıyla yaklaşık 30 kilonun üzerinde 33 kg kokain, 2 kg metamfetamin 460 kg extacy hap ve yine reçine esrar ve likit esrar ele geçirildi. Bu da ifade ettiğim gibi belki bu yılın ve son dönemlerin en büyük yakalarından bir tanesiydi. Son olarak 27 aralık tarihinde il Emniyet Müdürlüğümüz tarafından 1 kg metamfetamin ele geçirmiştir.  2022 yılında toplam rakamlarına baktığımızda şu ana kadar 313 kg Skunk ele geçirildiğini görüyoruz. 863 kg esrar, 132 kg eroin, 71 kg kokain, 64 kg metamfetamin ve yine 1 milyon 641 bin kök kenevir, 3 milyonun üzerinde extacy hap, 2 kg sentetik binoit, bin 58 adet sentetik ecza, 13 kg Afyon sakızı ele geçirildi. Toplam yakalanan miktarına baktığınızda bir ton 461 kg uyuşturucu madde ele geçirildi. Yaklaşık 5 milyona yakın da extacy hap ele geçirdi. Yakalamaların toplam Türk lirası karşılığına baktığımızda 980 milyon liraya yakın bir miktar olduğunu görüyoruz” dedi.

“HEM UYUŞTURUCU DA HEM KAÇAKÇILIKLA MÜCADELEDE ARKADAŞLARIMIZ DESTAN YAZDI”

Kaçak eşyada 367 milyon lira değerinde eşya yakalandığını söyleyerek ekiplerin destan yazdığını söyleyen Vali Kırbıyık, “Yine 3 Ekim tarihinde İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz yapılan çalışma sonucunda 16 binin üzerinde elektronik sigara yine 1 milyon 240 bin elektronik sigara sarma kağıdı, 2 bin güneş gözlük ve 30 binin üzerinde boş makaron yakalandı. 4 Ekim tarihinde yine 10 bin 630 adet elektronik sigara ele geçirildi. Gümrük muhafaza ekiplerimizce. Bunun da yaklaşık piyasa değeri 6 buçuk milyon Türk lirasıyla il Jandarma Komutanlığımızca yapılan 6 ekim tarihi çalışmada 3 bin 183 adet tarihi eser ele geçirildi. Çeşitli ölçülerde sikke ok ucu, mızrak ucu, heykel, obje vesaire gibi. Yine 16 Kasım’da İl Emniyet Müdürlüğünün yaptığı çalışmalar sonucunda 11 bin  adet elektronik sigara ele geçirildi. Bu da başarılı, önemli bir çalışmaydı. Burada yıl içerisinde yapılan yakalamalarını icmaline baktığımızda yaklaşık 367 milyon liraya bulacak şekilde piyasa değeri kaçak eşyaya yakalandığını ve malzeme yakalandığını görüyoruz. Yüzde 32’si muhtelif oto yedek parça, yüzde 23’ü ticari eşya, kaçakçılığı, kozmetik, tıbbi ilaç, değerli maden vesaire gibi. Yüzde 20’sini elektronik sigara teşkil ediyordu. Yine yüzde 20’sinde elektrik ve elektronik aletleri görüyoruz. Cep telefonu, laptop gibi yüzde 5 neden tütün ve tütün mamullerini görüyoruz. Her 2 çalışmada hakikaten hem uyuşturucu suçlarıyla mücadelede hem de kaçakçılıkla mücadele arkadaşlarımız son dönemde adeta bir destan yazdılar. Tekrar her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bundan sonra da aynı özverili çalışmalarına devam edeceğini biliyoruz. Buradan şunu da ifade etmemiz gerekiyor, hem Edirne’de vatandaşlarımıza hemşehrilerimize biz buradayız. Tüm güvenlik birimlerimiz var güçleriyle şehrimizin daha güvenli, daha huzurlu ve bu anlamda daha istikrarlı olabilmesi için her türlü çalışmayı yürütüyorlar. Ama bazen şurada bir eksiklik görüyoruz. Belki o noktada sizlerin de desteğine ihtiyacımız var. Özellikle ihbar noktasında problemler olduğunu görüyoruz. Uyuşturucu suçlarıyla mücadele ederken son dönemde örneğin uyumayla ilgili ihbarlara baktığımızda bazı aylar sıfır bazı aylar 12 rakamlarını yürüyoruz. Arkadaşlarımız her ortamda her platformda uyuma uygulamasının da diğer imkanlarını da rahatlıkla, emniyete jandarmaya, kolluk birimlerimize ulaşabilecekleri kanalları anlatıyoruz. Vatandaşlarımızın da şahit oldukları gördükleri uyuşturucu suçları olsun, diğer Suçlarla ilgili hususlarda bizleri bilgilendirmelerini, ihbar süreçlerinin canlı tutmalarını özellikle istirham ediyoruz. 112 acil çağrı merkezimizi arayabilirler, orada 155, 156’ya emniyete, jandarmaya gümrük muhafazaya intikali sağlanabilir. Bu mücadeleyi ancak birlikte hepimiz elimizi taşın altına sokarak yapabiliriz. Bu noktada da vatandaşlarımızın da katkısını bekliyoruz. Biz bu noktada tüm gücümüzle amansız bir mücadele içerisindeyiz. Bu mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz” diye ifade etti.

Vali Kırbıyık konuşmasının ardından yakalamalarda üstün başarı gösteren emniyet, jandarma ve gümrük muhafaza ekiplerini tebrik ederek başarı belgelerini takdim etti.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler