Belediye’de HES Kodu dönemi

23.11.2020 15:36

Edirne Belediyesi ve birimlerine vatandaşlar artık HES Kodu’nu göstererek girebilecek.

Belediye’de HES Kodu dönemi

Edirne Belediyesi ve birimlerine vatandaşlar artık HES Kodu’nu göstererek girebilecek.

Edirne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi gereğince, Edirne Belediyesi Ana Hizmet Binası ve tüm hizmet birimlerinde “HES Kodu” ile giriş dönemi başlatılmıştır” denildi.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden ‘HES Kodu İşlemleri’ bölümüne girilir ‘HES Kodu Oluştur’ butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

E-DEVLET ÜZERİNDEN HES KODU ALMA

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

SMS İLE HES KODU ALMA

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler