BOTAŞ 100 bin fidan dikecek

18.01.2021 12:46

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından Saros Körfezi’nde gerçekleştirilecek FSRU Gemi İskelesi Projesi kapsamında bölgeye 100 bin fidan dikiyor.

BOTAŞ 100 bin fidan dikecek

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından Saros Körfezi’nde gerçekleştirilecek FSRU Gemi İskelesi Projesi kapsamında bölgeye 100 bin fidan dikiyor.

BOTAŞ’tan yapılan yazılı açıklamada, Saros FSRU Projesi’nin Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul illeri ve bölge ilçeleri başta olmak üzere ülkemizin enerji güvenliği açısından son derece önemli olduğuna işaret edilerek, “Proje, tüm Trakya bölgesinin yanı sıra ulusal doğal gaz şebekesinin sorunsuz işletilmesine de ciddi katkılar sağlayacaktır.  Bu Proje ile doğal gaz iletim sistemine önemli bir destek sağlayacak yeni bir giriş noktası oluşturulacak ve Proje sayesinde, hem Çanakkale ve İstanbul Boğazlarındaki gemi trafiğinden kaynaklanan “kısıntı/kesinti” durumları ortadan kaldırılacak hem de dünya doğal gaz ticaretinde etkin bir ülke konumuna geliş süreci hızlandırılmış olacaktır” denildi.

Projenin ormanlık alanlardan geçmesinin zorunlu olduğu bölgelerde, ağaç zayiatının minimize edilebilmesi için 2016 yılında meydana gelen yangın sonrası oluşan ağaçsız alanların tercih edildiğine işaret edilen açıklamada, “Proje güzergâhı üzerinde tespit edilen 7.591 ağaçtan yaklaşık 5.000 ağacın taşınmaya uygun olduğunun Orman İşletme Müdürlüğü tarafından belirlenmesinin ardından bu ağaçlar en uygun yöntemle taşınmaya başlandı” dedi.

PROJE ALANINA 100 BİN FİDAN DİKİMİNE BAŞLANDI

BOTAŞ’ın 2019 yılında Türkiye genelinde 124 bin fidanı toprakla buluşturduğu belirtilen açıklamada, “BOTAŞ, Saros FSRU Projesi kapsamında Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığı protokol çerçevesinde Proje güzergâhı olan; Keşan Orman İşletme Müdürlüğü Saros Şefliği, Çamköy Şefliği, Koru Dağı Şefliği sorumluluk sınırları içerisine 100 bin adet orman fidanının dikilmesi çalışmalarına başlandı ve ilk fidanlar toprakla buluşturuldu. Orman Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ağaçlandırma sahalarına dikilmeye başlanan fidanlar, dikimden sonraki 3 yıl süresince bakım çalışmaları yine Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Proje ile çevreye, bölge halkına ve ülke ekonomisine fayda sağlanarak çok yönlü bir değer kazandırılacaktır” denildi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler