Bu ilacın üretimi az talebi çok

29.01.2020 10:33

Bu ilacın üretimi az talebi çok

Gribal enfeksiyonlarda reçete edilen ilaçlardan biri olan Enfluvir’in tedarikinde sıkıntılar yaşanıyor. Kış aylarında özellikle virüslere karşı sağlıklı ve ayakta kalabilmek için çabalayan vatandaşlar hastanenin yolunu tuttuğunda reçetelerine yazılan Enfluvir ilacı eczanelerde bulunamıyor. Kendi ellerinde sadece 1 tane bu ilaçtan olduğunu ve vatandaşların Çin’de ki Corona Virüsü’nden dolayı aşırı tedirgin olduğunu belirten Eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Üretilen miktar talebi karşılamıyor. İlaç yok değil var ama talebi karşılayacak miktarda değil. Çin’de ki viral enfeksiyon nedeniyle de vatandaşın tedirginliği var” dedi.

“FİRMA ÜRETİYOR, ÜRETTİĞİ TALEBİ KARŞILAMIYOR”

Çin’de ki virüs yüzünden vatandaşlarda ciddi tedirginlik olduğunu söyleyen Eczacı Şükrü Ciravoğlu “İlaçta özellikle şu an çocukların kullandığı ilaç formunda sıkıntı var. Bu ilacı tek firma üretiyor. Üretilen miktar talebi karşılamıyor. İlaç yok değil var ama talebi karşılayacak miktarda değil. Bira tabi bunun karşılığına da bakmak lazım. Kış mevsimi olması nedeniyle gribal enfeksiyonlar çok fazla sayıda. Bunların içinde viral olanların tedavisi için kullanılabilecek tek ilaç çocuklarda bu ilacın şurubu. Vatandaşta da bir tedirginlik var. Bu grip türleri ve son çıkan Çin’de ki viral enfeksiyon nedeniyle de vatandaşın tedirginliği var hat safhada. Hasta olup reçete edildikten sonra arayanın yanında, bize başvurup her ihtimale karşı alayım, evimde yedekte dursun, bir şey olursa kullanırım gibi taleplerde var. Dolayısıyla ilacın arz talep dengesi bozulmuş durumda. Vatandaşa ulaştırmak için sıkıntı çekiyoruz. Çünkü bize de çok kısıtlı miktarda geliyor depolardan. Bir taraftan vatandaşın talebi, diğer taraftan üretimin belli safhada olması. Yani ilaç üretimi yıllık satışına göre fabrikalar tarafından planlanan bir süreç. Tabi herkesin önünde yıllık üretim programı var. Ona göre ilaç üretiyorlar. Üzerine aşırı talep geldiğinde bunu bir anda karşılama ve stoğa dönüştürme şansları yok. Yavaş yavaş rayına oturacak diye düşünüyorum. Elimizde 1 tane var. Reçete gelirse vereceğiz. Yani sadece bir kişiyi karşılayacak kadar. Eczanelerin birçoğunda yok. Olanlarda birer ikişer tane zaten. Fiyatı 49.66 lira, ilaca göre normal bir fiyat çokta abartılı değil” dedi.

“CORONA VİRİSÜNE ETKİ EDECEK DİYE BİR KURAL YOK”

Sağlık Bakanlığı’nın bu talepler doğrultusunda ilaç üretimi için firmayla görüşüp sayıyı arttırması konusunda bir girişim gerçekleşmiş olabileceğine değinen Ciravoğlu, “Bize talep olarak en çok şurup geliyor. Büyükler için kullanılan formları birkaç firmanın var. Ama şurubu çıkaran tek firma olduğu için onda sıkıntı var. Büyüklerde genelde doktora gitmeden de atlatmaya çalışan var. Çok yüksek ateşli olmadıkça. Çocuğun rahatsızlığına daha çok önem verildiği için, çocukların dirençleri düşük olduğu için önem verilmesi de gerekiyor zaten. Tahmin ediyorum Sağlık Bakanlığı firma ile görüşüyordur üretimi arttırmak için, gerekli girişimde bulunulmuştur. Üretmeye devam ediyor firma, talebe yetecek şekilde sayıya ulaşır inşallah. Örneğin bu Corona virüsüne göre etkili de bir kural yok. Bunlar genelde anti viral dediğimiz virüslerin birçoğuna etkili olabilen ilaçlar. Birebir bunu bu öldürür gibi bir şey söz konusu değil”dedi.

“DOKTORLAR YAZIYOR İLACI AMA BİZİM ELİMİZDE YOK”

Aranıp da bulunamayan Enfluvir ilacının en çok kış ayında ortaya çıkan virüslere karşı talep edildiği ve yoğun talepte kış mevsiminde eczanelerin sıkıntı çektiğini kaydeden Ciravoğlu “Bunların hepsi reçeteli, çocuklar için zaten eczanelerde reçetesiz ilaç satılmaz. Doktorlar yazıyor ama tabi bizim talebe karşılık verebileceğimiz elimizde ilaç yok. Büyükler için soğuk algınlığı ilaçları önerebiliyoruz. Çocuk için bir şey öneremeyiz. Mutlaka hekim kontrolü gerekiyor. Genelde kış dönemi yaşanıyor bu. Yazında olabilir kesin bir mevsimi yok ama başka tür virüslerin neden olduğu sorunlarda da kullanılabiliyor. Ama genelde daha çok kullanım süreci kış ayları ve ilacın en bulunamadığı süreçte kış ayı olarak yaşanıyor” dedi.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler