Bulgaristan karantinaya giriyor

18.03.2021 22:36

Bulgaristan’da artışa geçen koronavirüs vakaları nedeniyle ülke genelinde karantina kararı alındı. Ülkede, 22 Mart itibariyle aralarında eğlence mekanları, lokanta ve kafelerinde bulunduğu işletmeler kapatılıyor. Okullar ise uzaktan eğitime geçiyor.

Bulgaristan karantinaya giriyor

Bulgaristan koronavirüs yayılımının korkutucu boyutu ve sağlık sistemine yönelik büyük baskıdan dolayı Pazartesi (22.03) gününden itibaren  Mart’ın sonuna kadar bütün ülkede lockdown (karantina) uygulamasına geçiyor. Çoğu ticaret mekanında çalışmalar durduruluyor, şehirlerin giriş ve çıkışlarında denetim uygulanmayacak, vatandaşlar istedikleri zaman evlerinden çıkabilecekler. 

bnr.bg’de yer alan habere göre; Sağlık bakanının emriyle 22 Mart’tan itibaren bütün okul ve üniversite öğrencileri uzaktan eğitim görecek. Kreş ve anaokulları da kapatılıyor, ders dışı etkinlikler düzenlenmeyecek. Oyun salonları ve kumarhaneler de dahil, yeme-içme ve eğlence yerlerine ziyaretler yasaklanıyor. Büyük alışveriş merkezleri ve gıda maddeleri satılmayan 300 metrekareden büyük ticaret yerleri kapanıyor. Büyük ticaret merkezlerindeki banka, eczane, optik mağazaları, telekomünikasyon operatörleri çalışmalarına devam edecek.  

Fitness salonları ve grup halinde egzersiz yapılan diğer yerler de çalışmayacak. Tiyatro, konser salonları, resim galerileri ve sinemalardaki kültür etkinlikleri durduruluyor. Açıkta düzenlenen toplu kamu etkinlikleri, kongre ve seminer gibi büyük toplanmalar yasaklanıyor.  Aile kutlamalarına 15’e kadar kişi katılabilecek. Spor etkinlikleri seyircisiz yapılacak, açık pazar yerlerinde 1.5 metre mesafeyle tek yönlü hareket edilecek.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler