Bulgaristan, AB’nin en yoksul ülkesi olmaya devam ediyor

03.04.2021 16:36

Dünya Bankası raporuna göre, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılanın Avrupa Birliği (AB) ortalamasının % 53'ü ile Bulgaristan AB’nin en yoksul üyesi olmaya devam ediyor.

Bulgaristan, AB’nin en yoksul ülkesi olmaya devam ediyor

Dünya Bankası raporuna göre, kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasılanın Avrupa Birliği (AB) ortalamasının % 53’ü ile Bulgaristan AB’nin en yoksul üyesi olmaya devam ediyor.

Tahminler, Bulgaristan’ın gayri safi yurtiçi hasılasının 2021’de % 2,6 büyüyeceği yönünde.

Kırcaali Haber’de yer alan habere göre; Dünya Bankası, enflasyon oranının 2020’de % 1,7’den 2021’de % 3,2’ye kadar neredeyse iki kez artmasını bekliyor. Önümüzdeki iki yıl içinde enflasyonist baskıların yılda % 0,1’lik düzeyde hafif hızlanması öngörülüyor.

Dünya Bankası raporuna göre Bulgaristan’da enflasyonun 2021’de % 3,2’ye ulaşması bekleniyor.

Ruse (Rusçuk) Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Krasimir Enimanev, “Fiyatlar yükselmeye başlayacak, çünkü gerçekte üretim yok, fiyatları aynı seviyede tutacak kadar yeterince satacak mal yok. Pazarda mal talebi arzdan daha fazla olacak ve fiyatlar hemen artacak. Ancak ücretler daha düşük olacak, yani yaşam kalitesi düşmeye başlıyor, yani geçinmek giderek daha da zorlaşacak” dedi.

Zengin ve yoksul arasındaki gelir uçurumu 2019’da % 40,8’e ulaştı ve bu da servetin yeniden dağılımı konusunda eksiklikler olduğunu ve etkisiz sosyal politikalar uygulandığını gösteriyor.

Ülkemizde en savunmasız gruplar arasında emekliler bulunuyor. Emeklilerin çoğu, çocuklarının ve akrabalarının yardımı sayesinde hayatta kalmayı başarıyor.

Veriler, Bulgaristan’da ekonomik üretim miktarının 2020’de % 4,2 oranında azaldığını gösteriyor. Ülkede ekonomik faaliyetlerin 2021 sonbaharından önce normal seviyelere dönmesi beklenmiyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler