Bulgaristan gıda ve turizmde KDV’yi yüzde 20’den 9’a düşürecek

12.05.2020 23:59

Bulgaristan gıda ve turizmde KDV’yi yüzde 20’den 9’a düşürecek

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bulgaristan Restoranlar Birliği ile Bulgaristan Otel ve Restoranlar Teşkilatı temsilcileri bir çalışma toplantısında, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren temel gıda maddelerine ve turizm sektörüne uygulanan KDV % 9’a düşürülmesinde anlaştı.

Başbakan Borisov, kararın siyasi bir risk olduğunu, ancak restoran endüstrisindeki COVID-19’dan kaynaklanan kayıpları desteklediğini vurguladı.

Borisov, “Sizin için bir istisna yapıyoruz, çünkü bizim emrimizle sektör mecazi anlamda kapandı, tüm dünyada olduğu gibi. Bu, daha sonra iyi sonuçlar verecek ve kalıcı olacak bir önlem olabilir. Her şey bizim elimizde” diye kaydetti. KDV’nin bu şekilde azaltılmasıyla bu şekilde tartışılan değişikliklerle, restoran ve otellerin cirosunun ve faaliyetlerinin açıkça % 100 olması gerektiğini vurguladı.

Başbakan, “Bu bağlamda, taahhütlerimizi yerine getirme görevimiz var. Maliye Bakanı buna çok karşı, ancak yılsonunda daha fazla gelirle onu şaşırtmak istiyorum” dedi.

Turizm kuruluşları temsilcileri, “Bunun sizinle konuştuğumuz şekilde olacağı inanıyoruz” dediler.

Toplantıda N-18 Yönetmeliğindeki değişikliklerin yürürlüğe girmesinin bir yıllığına ertelenmesine karar verildi. Sonuç olarak, 1 Mart 2021’de yürürlüğe girecek.

Toplantıda Bulgaristan Kalkınma Bankası’nın turizm sektöründen uzmanların katılımıyla kredi ve hibe sağlanması da dahil olmak üzere bir kriz planının hazırlanacağı belirtildi.

Ayrıca, koronavirüsün ekonomik sonuçları ile başa çıkmak için tedbirler başvurusunda bulunurken, sadece 2020 için devlete borçlanma kriterlerinin kaldırılması da tartışıldı.

Başbakan Borisov ile yapılan çalışma toplantısında kabul edilen değişiklikler bugün GERB Genel Kurulu tarafından Ulusal Meclise sunulacak.

www.kircaalihaber.com

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler