19.5 C
Edirne
07:51 - 10 Ağustos 2020
Edirne Haber Son Dakika Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Balkan Haberleri

Bulgaristan, ölümlü trafik kazalarında AB’nde ön sıralarda

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 2018 yılında AB’nde meydana gelen trafik kazalarında 23 339 kişi hayatını kaybetti.

Trafik kazası kurbanı olanların yüzde 45’i binek otomobille, yüzde 21’i yaya, yüzde 15’i motosikletle, yüzde 8’i bisikletle ve yüzde 12’si kamyon, minibüs, otobüs ve başka taşıma araçlarıyla yolculuk ettikleri sırada hayatını kaybetti.

2008-2018 dönemini kapsayan 10 yıl boyunca trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısında yüzde 37 oranında azalma oldu.

Kişi başına düşen trafik kazası kurbanı sayısı İrlanda ve Danimarka’da en düşük olup, Romanya ve Bulgaristan’da en yüksek.

İrlanda 1 milyon kişi başına 29 trafik kazası kurbanıyla bu açıdan en güvenli ülkedir ve onu Danimarka (30), İsveç (32) ve Hollanda (35) izlemekte.

Sıralamanın diğer ucunda 1 milyon kişi başına 96 trafik kazası kurbanıyla Romanya bulunuyor. Romanya’yı Bulgaristan (87), Hırvatistan ve Letonya (her biri 87) ve Polonya (75) izlemekte
.
Eurostat, 2018’de AB’de binek otomobillerle gerçekleşen en fazla ölümlü kazanın Bulgaristan’da meydana geldiğine dikkat çekiyor. Ülkemizde 1 milyon kişi başına 48 trafik kazası kurbanı düşüyor.

Romanya’da trafik kazası kurbanları arasında yaya yolculuk yapanların sayısı en yüksek. Orada 1 milyon kişi başına trafik kazalarında hayatını kaybeden 35 yaya yolcu düşüyor.

Kaynak:(www.kircaalihaber.com)

Diğer Haberler

Başbakan Borisov istifa etmeyecek

Mutlu Akbaşak

Bulgaristan’da polis ülkedeki ablukaları kaldırdı

Mutlu Akbaşak

Bulgaristan’da radyoaktif atıklar yakılmıyor

Mutlu Akbaşak

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla