Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 21’i levanın avro ile değiştirilmesini onaylıyor

11.10.2021 18:03

Bulgaristan'da Trend Sosyolojik Araştırma Ajansının eylül ayında gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, Bulgaristan vatandaşlarının %58'i ülkemizin avroyu resmi para birimi olarak kabul etmesini desteklemiyor. Vatandaşların sadece %21'i, levanın avro ile değiştirilmesini onaylıyor. Geride kalan %21’lik bir kesim, buna ilişkin soruya cevap vermekte tereddüt ediyor.

Bulgaristan vatandaşlarının yüzde 21’i levanın avro ile değiştirilmesini onaylıyor

Bulgaristan’da Trend Sosyolojik Araştırma Ajansının eylül ayında gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, Bulgaristan vatandaşlarının %58’i ülkenin avroyu resmi para birimi olarak kabul etmesini desteklemiyor. Vatandaşların sadece %21’i, levanın avro ile değiştirilmesini onaylıyor. Geride kalan %21’lik bir kesim, buna ilişkin soruya cevap vermekte tereddüt ediyor.

Kırcaali Haber’de yer alan haber göre; Vatandaşların %71’i, avroya geçişin Bulgaristan’da daha yüksek fiyatlara yol açacağına inanıyor. Ayrıca % 65’i, devletin AB’nin ortak para biriminin kabul edilmesinin sonuçları hakkında yeterli bilgi vermediği görüşündedir. Bu, belki de en önemli faktörlerden biri, çünkü insanların neredeyse üçte birinin sorulan soruların çoğu hakkında bir fikri yok.

Ankete katılanların %27’si ülkemizin Avro Bölgesi’ne katılmak zorunda olduğuna inanıyor, ancak %44’ü bu görüşe katılmıyor.

%40’tan fazlası, avroyu para birimi olarak kabul etmemizin Bulgaristan ekonomisi üzerinde olumsuz etkileri olacağını düşünüyor. Ankete katılanların sadece %15’i, Avro Bölgesi’ne katılımımızın kredi faiz oranlarını düşüreceği görüşüne katılıyor, %46’sı bunun tam tersinin olacağına inanıyor ve %39’u cevap vermekte tereddüt ediyor.

Daha genel bir soru olan “Sizce Bulgaristan, avroya geçişten sonra nasıl değişecek?” sorusuna % 19’u, daha iyiye, % 47’si daha kötüye doğru değişeceği yönünde bir cevap verdi, %15’i hiçbir şeyin değişmeyeceğini ve %19’u bir fikri olmadığını söyledi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler