“Büyük bir hassasiyet gösteriliyor”

04.02.2021 15:36

Keşan Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimi Hasan Nural, yaptığı açıklamada, sokak hayvanları ile ilgili çalışmaların 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmeliği’ne uygun şekilde yürütüldüğünü kaydetti.

“Büyük bir hassasiyet gösteriliyor”

Keşan Belediyesi olarak sokak hayvanlarına yönelik çalışmalara büyük bir hassasiyetle aralıksız şekilde devam ettiklerini belirten Nural, “Çalışmalarımızı 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmeliği’ne uygun şekilde yapmaktayız. Kanun gereğince; sokaklardaki sokak hayvanları Müdürlüğümüz ekiplerince toplanarak rehabilitesi (kısırlaştırma, iç parazit, dış parazit, işaretleme) yapıldıktan sonra; öncelik olarak sahiplendiriyoruz. Sahiplendirilemeyen hayvanlar 5199 Sayılı Kanun gereğince; alındıkları noktalara bırakılmaktadır. Sokaklarda bulunan işaretli köpekler kanun gereği ısırma vakası olmadığı müddetçe alınamaz. Barınaklar birer hapishane değildir. Hayvanları doğal ortamları sokaklardır. Vatandaşlarımızın şikayet ettiği her hayvanı alamayız” dedi.

Sokakta yaşayan canlıların da haklarının kanunla korunmakta olduğunu ifade eden Hasan Nural, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yaşama hakkına hepimiz saygı göstermeliyiz. Sokak hayvanları ile beraber yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu durumlarda verilen şikayetler hassasiyetle kontrol edilmektedir. Çalışmalarımızı 5199 sayılı kanun hüküm ve yönetmeliğine uygun olarak sürdürmekteyiz. Vatandaşlarımızın sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı olmalarını beklemekteyiz. 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanuna göre; kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla toplu yaşanan yerlerde beslenen ve barındırılan kedi ve köpeklerin sahiplerince kısırlaştırılması esastır. Mikroçip takılmalı ya da bulundukları yerlerdeki belediyelere kayıt altına aldırmalıdırlar. Sahipli hayvanlar sokaklarda başıboş bırakılamaz. Sahipleri çevreye verdiği zararları karşılamalı ve dışkılarını toplaması gerekmektedir. Sahipli hayvanlara kanun gereği; belediyeler tarafından hizmet verilmemektedir”

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler