Çakırlar, Kızılay’a yapılan bağışı sordu

01.02.2020 11:04

Çakırlar, Kızılay’a yapılan bağışı sordu

Edirne Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, Başkent Gaz’ın, Kızılay’a Ensar Vakfı’yla ortak projelerde kullanılması amacıyla yaptığı 8 milyon dolarlık bağışla ilgili iddiaları Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a sordu.

Edirne Milletvekili ve İYİ Parti Grup Başkanı Orhan Çakırlar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Çakırlar soru önergesinde; “24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ’da Cuma günü saat 20.55’te meydana gelen ve merkez üssü Sivrice ilçesi olan, 37’si E1azığ’da, 4’ü Malatya Doğanyol’da 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında, Kızılay Başkanı Kerem Kınık tarafından sosyal medyadan paylaşılan 10 TL bağış isteğinin yankıları sürerken, Kızılay ile ilgili basında yer alan haberlerde Başkent Gaz tarafından Kızılay kurumuna 27.12.2017 tarihinde 8.000.000$ bağış yapılmış şart olarak ise 75.000 $ Kızılay kurumunda geri kalan bağış miktarı olan 7.925.000$ Kızılay ile Ensar Vakfı arasında yapılacak olan protokol kapsamında yapılacak yurt inşaatında kullanılması koşulu ile yardım yapılmıştır” dedi.

BAKAN ALBAYRAK’A SORULAR

Milletvekili Çakırlar, Bakan Albayrak’a şu soruları yöneltti;

  • 2013 yılında özelleştirme sonucunda Torunlar Gıda tarafından satın alınan Başkent Gaz bahse konu bağış işleminde kanunu kötüye kullanmakta ve usulsüzlük yapmaktadır. Vergi Usul Kanunun 3.Maddesinin (b) bendinde “Vergilendirmede vergiyi doğuran olay ve bu olaya, ilişkin muamelelerin gerçek mahiyeti esastır” İlkesiyle ilgili firmanın Kızılay kurumunu kullanarak vergiden kaçmış mıdır? Bakanlığınız bu konu ile ilgili soruşturma açmış mıdır?
  • Bahse konu bağış işlemi neden Kızılay üzerinden gerçekleştirilmiştir?
  • Deprem vergisi adıyla toplanan özel iletişim vergileri ne şekilde değerlendirilmiştir?

Haber Merkezi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler