Çakırlar, ‘Zarbun’ tartışmasını meclise taşıdı… “Edirne’yi ikiye bölmüştür!”

19.06.2020 17:22

Çakırlar, ‘Zarbun’ tartışmasını meclise taşıdı… “Edirne’yi ikiye bölmüştür!”

İyi Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, tartışma konusu olan Zarbun Çiftliği’nin 60 bin metrekaresinin İl Özel İdaresi’ne hibe edilmesiyle ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başkanlığına bir soru önergesi verdi.

Çakırlar’ın Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yazılı olarak cevaplandırmasını istediği ve konuyla ilgili “Edirne ikiye bölünmüştür” diye belirttiği  önergede şu sorular yer alıyor:

“-Bahse konu arazinin, komşu arazi sahipleri kimlerdir?

-Mevcut Kapıkule’de kurulu bir Gümrük İdaresi mevcut iken, Havsa’ya tekrar Gümrük Sahası açılmasının sebebi nedir?

-Her ne kadar söz konusu arazi hibe edilmek istense bile hibe şartları var mı? Bu arazinin veya arazi sahibinin kamuya borcu var mıdır?

– Bahse konunun Edirne İl Genel Meclisi tarafından 2020 temmuz ayında gündeme gelmesi beklenen, ancak Edirne Valiliği tarafından Haziran ayında ivedi bir şekilde erken gündeme alınmasının sebebi nedir?

-Gümrükleme alanının yapılması için çaba harcayan kişilerin Edirne’de STK’larda görevli üst düzey yöneticiler olduğu iddia edilmekte, kamuoyunun buradan bir rant elde edilmesi ile ilgili şüpheleri tarafımıza iletilmiştir. Bakanlığınızın bu konu hakkında bilgisi veya araştırması var mı?

-Yapılmak istenen Gümrük Sahasının ülke ekonomisine olumlu etkileri neler olacaktır?

-Havsa’ya yapılması planlanan Gümrük Sahasının ülke ekonomisine maliyeti nedir?

-Şahsa ait olan 160 bin metrekare arazinin 60 bin metrekaresini hibe eden şahsın kalan 100 bin metrekare arazisinin kullanımı ne şekilde olacaktır, bu arazide bir rant sağlanabilir mi?”

Hüsnü SARIGÜL

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler