Çariçe Yoanna’ya ait geleneksel kıyafet koleksiyonu ilk defa sergilendi

26.10.2020 10:58

Dünyanın dört bir yanından halk kıyafetleri “Art4Diplomacy“ projesinde buluşuyor.

Çariçe Yoanna’ya ait geleneksel kıyafet koleksiyonu ilk defa sergilendi

Dünyanın dört bir yanından halk kıyafetleri “Art4Diplomacy“ projesinde buluşuyor.

bnr.bg’nin haberine göre; “Art4Diplomacy” (Diplomasi için sanat) adı ile uygulanan ilk projenin başarısından sonra yetenekli ressam Petya İlieva, farklı halk ve kültürlerin zenginliği ve güzelliğini bir kez daha gözler önüne sürüyor. 25 Eylül günü “Vrana” köşkünde düzenlenen etkinlik Covid önlemleri uygulanarak gerçekleşti.

“Bu sefer ulusal kıyafet defilesi yapacaktık. İzleyiciler farklı kıtalarda yer alan ülkelerin, Brezilya, Endonezya, Japonya, Fas, Hindistan, Küba, Azerbaycan, Pakistan, Meksika, Ruanda, Kamerun, Filistin, İran ve Sudan’ın geleneksel kadın ve erkek kıyafetlerini görme fırsatı buldu. Ulusal Tiyatro ve Sinema Sanatı Akademisinde öğrenci olan mankenler, ayrı ayrı ülkelere özgü otantik müzik eşliğinde sahneye çıktı. Halk geleneklerini buluşturan bu defile, insanlar arasındaki yakınlık ve benzerlikleri görmemizi ve farklılığın güzelliğine değer vermemizi sağlayacak”. İlk proje ile dünyanın dört bir yanında bulunan insanların, etnik grupların ve dini inançların birbirine olan benzerliklerini öne çıkarmaya çalışırken şimdi aradaki farklılıkların büyüsünü göstermek arzusundayım. Bu yüzden otantik halk kıyafetleri ve müziği ülkemizde daha az bilinen ülkeleri seçtim” diyor Petya İlieva.

Yabancı ülkelerin Bulgaristan diplomatik temsilciliklerinin katıldığı etkinlik, Simeon Sakskoburgotski’nin fahri ev sahipliğinde düzenleniyor. Bu sayede annesi Çariçe Yoanna’ya ait özel halk kıyafeti koleksiyonunun bir bölümü gözler önüne serildi.

Çariçenin koleksiyonu Bulgaristan’ı temsil etti. Yaşı 100 yılın üzerinde olan çok özel bu kostümleri defilede gösterdik. Ayrıca Bulgaristan’ın bütün folklor bölgelerinden halk kıyafetleri de sergilendi.

“Yaptığım projelerle farklı ülkeler ve kültürler hakkında yeni bilgi edindirmek istiyorum. Aynı zamanda birçok insana görsel bir şölen yaşatmak istiyorum”

Defile ile birlikte hayır amaçlı sergi de düzenlendi.

“Defile sırasında sahne ve bahçe benim eserlerimle süslendi. Satıştan, katılımcı ülkelerin hazırladığı sürprizlerden elde edilecek ve izleyicilerin bu amaçla konulan özel kutuya bırakacağı para, Covid-19 ile mücadele amaçlı bir hastaneye bağışlanacak”

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler