CHP’li Güzel, “Hayat eşitliğe doğru akacak”

09.03.2022 11:51

 CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, “Ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun” dedi.

CHP’li Güzel, “Hayat eşitliğe doğru akacak”

CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, “Ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun” dedi.

CHP Kadın Kolları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle 81 il de eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Edirne’de de CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel parti binasında yaptığı açıklamada, iktidara geldiklerinde eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi ile düzenlemeler yapılacağını söyledi,

 “165 YIL ÖNCE DOKUMA İŞÇİSİ KADINLAR DÜNYA TARİHİNİ DEĞİŞTİRDİ”

165 yıl önce, 8 Mart 1857 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde, 40 bin dokuma işçisi kadının başlattığı grevin, dünya tarihini değiştirdiğini belirten Güzel, “İşveren tarafından fabrikaya kilitlenen direnişçi kadınlardan 129’u, çıkan yangında yaşamını kaybetti. Bu olay dünyanın her yerindeki kadınların haksızlıklara karşı direnişini örgütledi, yaşamlarıyla bedel ödeyenlerin hak mücadelesi hiç unutulmadı. 1910 yılında Kopenhag’da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Clara Zetkin’in önerisiyle, her yıl bir günün, kadınların uluslararası mücadele günü olarak kutlanması kararı alındı. Böylece 8 Mart, Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü olarak benimsendi” dedi

“KADINLAR VE ERKEKLER DAYANIŞMA İÇİNDE MÜCADELE ETTİKÇE HAYAT EŞİTLİĞE DOĞRU AKACAK”

CHP olarak iktidara geldiklerinde engelleri kaldıracaklarını, ulusal mevzuat hükümleri uygulayacaklarını vurgulayan Güzel “Kadına yönelik şiddeti durdurmakta kararlıyız. İktidara geldiğimizde ilk bir hafta içerisinde İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamaya koyacağız. Uluslararası sözleşmeleri ve ulusal mevzuat hükümlerini etkili şekilde uygulayacağız. Kravat taktı, efendi durdu diyerek yapılan indirimleri kaldıracağız. Faillere caydırıcı cezalar verilmesini, cezaların seçenek yaptırımlara çevrilmemesini, infazının derhal uygulanmasını sağlayacağız. İttifak olarak şu konuda da mutabıkız; eğitimde güçlü reformlar gerçekleştireceğiz. İlkokul birinci sınıftan itibaren eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği dersleri koyacağız. Kız çocuklarının eğitim hakkını güvence altına alacak ve bu hakka erişimin önündeki tüm engelleri tek tek kaldırılacağız.  Altı liderin imzaladığı “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakatında, kadın istihdamıyla ilgili de önemli politikalar var. Eşit ve adaletli bir çalışma hayatı için kadınların güvenceli çalışması, eşit işe eşit ücret alması, iş-özel yaşam dengesinin kurulmasına yönelik, uluslararası standartlar doğrultusunda, gerekli düzenlemeleri yapacağız. Kısacası; bu ülkede kadınların eşit, adil, tok, güvende ve özgürce yaşadığı bir düzeni hep beraber kuracağız. Kadınlar ve erkekler dayanışma içinde mücadele ettikçe, hayat eşitliğe doğru akacak. Kutlu olsun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz. Dayanışma olsun, yaşam dolsun, dünyaya barış getirsin” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler