Çiftçilere kuraklık desteği

02.09.2021 10:56

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, iklim faktörlerine bağlı yetersiz yağış nedeniyle kayıtlı üretim alanlarında yetiştirdikleri ürünlerde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere doğrudan gelir desteği ödemesi yapılacağını duyurdu.

Çiftçilere kuraklık desteği

İklimsel faktörlere bağlı olarak verim kaybı yaşayan çiftçilere destekleme ödemesi yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Kararı’nı duyuran TBMM KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, üreticilerin her daim yanlarında olduklarını söyledi.

Aksal, “Cumhurbaşkanı kararı ile, 2021 yılında iklim faktörlerine bağlı yetersiz yağış nedeniyle, kayıtlı üretim alanlarında yetiştirdikleri ürünlerde yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilerimize doğrudan gelir desteği ödemesi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olarak kuru şartlarda hububat ve baklagil üretimi yapan ve iklimsel faktörlere bağlı olarak gerçekleşen yetersiz yağış nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen tarım havzalarında yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere, bir defaya mahsus olmak üzere destekleme ödemesi yapılmasını kapsıyor. Verim kaybı oranına göre üreticilere dekar başına 30 lira ila 100 lira arasında destek ödemesi yapılacak.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler