Cinayet öncesi gün batımı keyfi

15.03.2021 12:15

Güvenlik Görevlisi Murat Toprak’ın öldürülmesiyle ilgili, eski eşi ve sonradan evlendiği kocası öldürmeye azmettirmek suçundan ömür boyu hapis istemiyle yargılanacak

Cinayet öncesi gün batımı keyfi

Lütfü KARAKAŞ’ın özel haberi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda güvenlik görevlisi olarak çalışan Murat Toprak’ın oturduğu apartmanın otoparkında bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili olarak eski eşi Nazlı Özsoy, ve sonradan evlendiği kocası Gökay Özsoy hakkında da, tasarlayarak öldürmeye azmettirme suçundan ömür boyu hapis istemiyle dava açıldı. Cinayeti işleyen katil zanlısı Erkan Mayalık hakkında tasarlayarak öldürme suçundan müebbet, olay yerine otomobille götüren Serkan Bakantepe hakkında tasarlayarak öldürmeye yardım suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, Şadan Kelemer hakkında ise suçluyu kayırmaktan 6 aydan 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Şehrimiz Şükrüpaşa Mahallesi Bahriye Üçok Caddesi yakınlarında Delta Sitesi’nin otoparkında 45 yaşındaki Murat Toprak’ın 31 Ağustos 2020 tarihinde gece yarısı bıçaklanarak öldürülmesiyle ilgili cinayetin soruşturması tamamlandı. Edirne Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Tüfekçioğlu, adli soruşturma aşamasında önemli delillere ulaştı. Savcı Tüfekçioğlu tarafından hazırlanan iddianamede, cinayetin öncesi ve sonrası detaylı olarak anlatıldı.

KATİL ZANLISI SÖZDE KİRACI

Tasarlayarak öldürmeye azmettirme suçundan hakkında dava açılan Nazlı Özsoy, ilk eşi cinayete kurban giden Murat Toprak ile evli olduğu dönemde aldıkları dairenin boşanmalarından sonra paylaşımı konusunda aralarında sorun çıktı. Toprak’ın daireyi evliliklerinden olan oğluna bırakmak istediği ancak Nazlı’nın ise satılması yönünde girişim başlattığı tespit edildi. Dairenin anahtarını Nazlı ve sonradan evlendiği eşi Gökay Özsoy ile giderek değiştirip ardından katil zanlısı Erkan Mayalık’a kiraladıkları anlaşıldı. Fakat Mayalık’ın ekonomik olarak daireyi kiralayacak bir gücü olmadığı da soruşturma dosyasında yer aldı.

ÇALIŞMA SAATLERİNİ ÖĞRENMİŞ

Katil zanlısı Erkan Mayalık’ın cinayetten bir gün önce bir arkadaşına giderek yakında evleneceğini kadının eski eşi tarafından rahatsız edildiğini, SGK’da çalıştığını ve işe giriş ve çıkış saatlerini öğrenmek için görüştüğü ortaya çıktı. Mayalık’ın, Toprak cinayetinin günü arkadaşına ısrarları sonucu işten çıkış saatlerine ilişkin bilgi aldığı belirlendi.

CİNAYETTEN ÖNCE GÜNBATIMI KEYFİ

Edirne Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Tüfekçioğlu’nun yazdığı iddianameye yansıyan bilgilere göre, cinayet günü katil zanlısı Mayalık yanında çalıştığı Gökay Özsoy’u otomobiline şoförlük yaparak akşam saatlerinde evine götürdü. Bir süre sonra tesadüfen Özsoy ailesinin avukatı eve geldi ve sohbet edildi. İki saat sonra canları sıkılınca Özsoy çifti, Erkan’ı yanlarına alarak evden otomobille ayrılıp yolda büfeden bir kasa bira alarak NATO Köprüsü’ne gittiler. İfadelere yansıyan bilgilere göre, grup burada 2-3 saat alkol alıp gün batımını seyrettiler. Daha sonra Özsoy ailesi, Mayalık’ı, Kıyık’ta bulunan evinin yakınlarına bırakıp kendi konutlarına döndü.
Cinayet zanlısı 40 yaşındaki Erkan Mayalık, polis ve savcılıktaki ifadesine göre, önce eve giderek üzerini değiştirip yeniden dışarı çıkarak arkadaşı 29 yaşındaki Serkan Bakantepe’yi aradı. Buluştuktan sonra bir süre birlikte bir başka arkadaşlarıyla sohbet eden ikili, Erkan’ın teklifi üzerine Serkan Bakantepe’nin abisinin otomobilini alarak bira içmeye karar verdiler.

ALACAĞIM VAR YALANI

Cinayet gecesi katil zanlısını olay yerine abisine ait araçla götüren arkadaşı Serkan Bakantepe’nin ifadesine göre, ikili marketten 8 bira aldıktan sonra otomobil ile Kıyık bölgesine gelerek alkol aldılar. Bu sırada Erkan’ın kendisine ‘bir yerden alacağım var beni götürür müsün’ demesi üzerine, kullandığı araç ile Orduevi kavşağından Ayşekadın istikametine giderken SGK yanına geldiklerinde Erkan Mayalık’ın aniden kendisine sapmasını istediğini ifadesinde anlatan Bakantepe, “Sonra dur yanlış yola girdik diyerek geri döndürdü. Bu sırada elinde sürekli telefonla mesajlaşıyordu ve bana dönerek, ‘burada yokmuş eve gidelim’ dedi. Erasta ışıklarından sağa saptığımızda yeniden yanlış yola saptığımızı söyleyerek geri dönüp üniversite istikametine yöneldim. 15 Temmuz Parkı’nın oradan gösterdiği dik bayırı çıkıp istediği yerde park ettim. Elinden telefonu çıkarıp mesaj attı. Erkan araçtan indiği sırada, önce beyaz renkli bir araç gelerek içeri girdi. Arkasından Erkan girdi. Geç geleceğini düşünerek otomobili sitenin önündeki parka doğru giderken Erkan siteden koşarak panik halinde çıktı ve araca bindi ve kavga ettiğini söyledi. Başımı belaya sokacağını söyleyerek kendisiyle tartıştım. Perşembe pazarının oraya gittiğimizde araçtan inerek telefonla konuştu. Aracın içi karanlık olduğu için üzerinde kan fark etmedim, indiğinde sağ bacağının iç kısmında bir leke gördüm eliyle silmeye çalışıyordu.  Yaklaşık 10 dakika sonra yolun karşısından gelen araca bindi. Gece 02.15 sıralarında, ‘kardeşim kafan rahat olsun kamera yok bil’ diye mesaj attı.”diye beyanda bulundu.

ÖNCE İŞYERİNDE ARAMIŞ

Sanık Erkan Mayalık, gözaltına alındıktan sora polisteki ifadesinde, Ufuk Özsoy’a ait Erasta da, 1.5 yıldır günlük 80 lira yevmiye ile temizlik işçisi olarak çalıştığını söyleyerek, cinayet günü ehliyeti olmadığı için Gökay Özsoy’u aracı ile evine götürdüğünü ve 2 saat kadar oturduktan sonra canları sıkılınca, birlikte çıkarak NATO Köprüsüne giderek bira içtiklerini anlattı. Kendisinin Kıyık bölgesinde evinin yakınlarına bırakılmasından sonra, çocukluk arkadaşı Serkan’ı aradığını ve sonra birlikte aracı ile markete gidip 8 bira aldıklarını birlikte içtikten sonra ‘alacağım var’ diyerek kendisini götürmesini istediğini ifade etti. Tarifi ile gidilen SGK önünden geçerken Murat Toprak’ın aracını göremeyince yönlendirmesiyle evinin önüne geldiklerinde aracıyla otoparka girerken fark edince peşinden koştuğunu polislere anlatan zanlı Erkan Mayalık, “Tam araçtan inerken bakar mısın dedim. Sen çocuğa baskı yapıyor, psikolojisini bozarsın dedim. Bana küfür edince yumrukla yüzüne vurdum. Boğuştuk üzerime gelmeye başladı. Cebimde bulunan çakımı çıkardım, kendimi korumak için yay şeklinde salladım, neresine geldiğini bilmiyorum. Sonra arkadaşımın aracı ile pazaryerine gidince Gökay’ı arayarak Murat ile kavga ettiğimi söyledim ve eve gidemeyeceğim için kendisinden elbise istedim. Eşi Nazlı’nın kullandığı araba ile yanında Şadan Kelemer ile birlikte geldi. Araç içinde üzerimi değiştirdikten sonra evlerine gittik. Getirilen elbiseler büyük olduğu için yeniden evden verilen elbiseleri giydim. Araç ile İskender Köy tarafına gittik ve burada elbiseleri attım. Sonra beni Ferah Ortaokulu yanında bıraktılar. Daha sonra Buçuktepe Mezarlığında babamın mezarını ziyaret edip, Kıyak Baba Camii’nde elimi yüzümü yıkadım. Tanıdığım Ercan abimin evine gittim ama çok duramadım kahve içip sonra Turan isimli bayan arkadaşımın evine geçtim. Sokağa temizlik malzemesi almaya gelen Gökay ve Nazlı ile kapıda karşılaştık ve birlikte yukarı çıktık. Sonra isteğim üzerine bana bira ve ekmek aldılar, üzerimde bulunsun diye 300-400 lira para bıraktılar.”diye kendini savundu.

EVDEN YENİ ELBİSE VERDİLER

Eski eşi Murat Toprak’ı tasarlayarak öldürmeye azmettirme suçundan ömür boyu hapis istemiyle yargılanan 39 yaşındaki Nazlı Özsoy savcılıkta alınan ifadesinde, birlikteyken alınan ve tapusu üzerine olan daire konusunda aralarında sorun yaşadıklarını, katil zanlısı Erkan’ın yeniden evlendiği eşi Gökay’ın abisi Ufuk’un kuaför dükkânında yanında çalıştığı için tanıdığını söyledi. Eski eşi ile evlilik döneminde satın alınan daireyi katil zanlısının kiralamak istediğini, ancak maaşının düşük olması nedeniyle ödeyemeyeceğini düşünerek vazgeçtiğini ifadesinde anlattı. Nazlı Özsoy, cinayet günü akşam saatlerinde eşi Gökay’ın ehliyeti olmaması nedeniyle Erkan’ı otomobille akşam saatlerinde eve getirdiğini, bir ara eve avukatları Melike Polatel’in geldiğini, daha sonra canları sıkılınca eşi ve Erkan ile birlikte Nato Köprüsü’ne gezmeye gittiklerini söyleyerek, “Orada alkol aldılar, gün batımını seyrettik. Sonra Erkan’ı evine yakın bir yere bıraktık ve eve döndük. Gece saat 00.30’da Erkan eşimi aradı ve yanına gitmeye karar verdik. Giderken yanımıza Şadan enişteyi aldık. Bel-Koop yanındaki pazaryerine yakın Erkan’ı arabaya aldık dili dönmeyecek kadar alkollüydü ve kavga ettiğini, çok dövdüğünü söyledi. Elbiselerinin kanlı olduğunu annesinin kendini böyle görmemesi için değiştirmek isteyince bizim eve geldik ve kıyafet verdik. Sonra Demirhanlı yönüne gittik ve yolda Erkan durmamı istedi ve araçtan inerek çıkardığı elbiseleri attı. Kıyık semtinde Erkan’ı bıraktık, gece 04.30 gibi annem arayarak polislerin bizi aradığını söyledi, bende sabah öğreniriz diyerek telefonu kapattım. Sabah Erkan eşimi arayıp çağırması üzerine Ayşekadın File Market önünde buluştuk. Dinlenmek istediğini söyleyince tanıdığımız Turan’ın evine götürdük ve bir süre oturduk. Büyük kavga ettiğini ama içeriğini söylemedi. Sonra çarşıda işlerimizi hallettik, bir başka konuyla ilgili avukatımız ile görüştük.” dedi. Sanık, Nazlı Özsoy, kendisine yöneltilen soru üzerine, katil zanlısı Erkan Mayalık ile WhatsApp üzerinden yaptığı mesajları telefonda durmasından rahatsız olduğu, rutin olarak okuduktan sonra sildiğini ve cinayetle ilgisinin olmadığını söyledi.

O KONU HALLOLDU

Cinayete azmettirmek suçundan tutuklu Erasta AVM de bayan kuaför dükkanı bulunan 41 yaşındaki Gökay Özsoy, polisteki ifadesinde, cinayet günü kendisini eve katil zanlısı Murat’ın götürdüğünü, daha sonra eşinin eviyle ilgili hukuki sorunları görüşmek üzere avukat davet ettiklerini, canları sıkılınca eşi ve Erkan ile bira alıp NATO Köprüsü’ne gittiklerini söyledi. Gün batımını seyrettikten sonra Erkan’ın isteği üzerine kendisini evine yakın bir yere bıraktıklarını, daha sonra eve gelip alkol aldıktan sonra uyuduğunu anlatan Gökay Özsoy, “Erken gece saat 00.30’da telefonla arayıp, ‘Bu o…. Çocuğu Murat’ı vurdum’ gibi bir şeyler söyledi. Kendisini almamı isteyince neyle karşılaşacağımızı bilmediğim için yolda giderken eniştem Şadan’ı alarak Kıyık’a yanına gittik. Arabaya aldık pantolonunda kan lekeleri vardı. Annesi görmesin diye üzerini değiştirmek isteyince bizim eve gelip eşya aldım. Arka koltukta üzerini değiştirdi ve İskender Köy civarında kapıyı açarak kıyafetleri attı. Sonra tekrar kendisini pazaryerine yakın bıraktım. Erkan, sabah kalacak yeri olmadığı şeklinde mesaj atınca eşimin annesine yardımcı olan Azerbaycan uyruklu Turan adlı bayanın evine gelmesini söyledim. Eve yakın marketin önünde buluştuk. Karnının aç olduğunu söyleyince kahvaltılık ve bira aldım, kendisine 300 lira harçlık verdim. Sonra belediyeye, bankaya ve notere giderek avukata vekâlet verdik.”diye kendini savundu. Gökay Özsoy, poliste şifai görüşmede Erkan Mayalık’ın kendisini arayarak, ‘O olay halloldu’ şeklindeki sözlerin hatırlatılması üzerine, “Bilmiyorum, uyku sersemiydim, ne dediğini hatırlamıyorum” diye savunma yaptı.

ENİŞTE: ÜSTÜ BAŞI KANLIYDI

Murat Toprak cinayeti soruşturmasında suçluyu kayırma iddiasıyla 6 aydan 5 yıla kadar hapsi istenen 50 yaşındaki Şadan Kelemer, Orduevi Müdürünün daveti üzerine Askeri Meriç Gazinosu’na gittiklerini ve eve döndükten sonra saat 00.30 sıralarında, Gökay’ın kendisini arayarak, ‘Enişte Erkan kavga etmiş, üstü kanlanmış’ diyerek eşya istediğini anlattığı ifadesinde, “Eşyaları poşete koyarak aşağı indim ve arabayla pazaryerinin oraya gittik. Erkan geldiğinde çok sarhoştu, üstü başı kanlıydı. Benim getirdiğim eşyaları beğenmedi. Gökay’ın evine gittik ve eşya aldık. Musabeyli koruluğuna gittik, yolda değiştirdiği eşyaları Erkan oraya attı. Sonra döndük ve Erkan’ı Kıyık yakınlarında bıraktık. Ben Erkan’ı kanlar içinde görünce ne olduğunu sorduğumda kavga ettiğini ama kiminle olduğunu söylemedi.” diyerek kendisini savundu.

ADETA KULLANILDI

Cinayet soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Tüfekçioğlu iddianamede, ‘Şüpheliler Nazlı ve Gökay’ın kuşku yaratan her türlü eylem ve işlemlerinde şüpheli Erkan’ı adeta kullanarak ön plana çıkardığı’ değerlendirmesini yaparak, tanık ifadelerinde azmettiricinin eski eşini telefonla arayarak, ‘Senin ağzına sı…m, sana gününü göstereceğim’ diyerek hakaret ve tehdit ettiğini ve bunun emniyetteki ifadesinde kısmen doğrulandığını yazdı. Sanık Erkan’ın, diğer zanlılar Nazlı ve Gökay tarafından, ‘dolduruşa getirildiği’ yönünde de değerlendirmede bulunan Savcı Tüfekçioğlu, emniyete gitmeden önce avukat Melike Polatel’in ofisine gitmelerini ise, ‘hukuki anlamda fikir ve taktik almak olarak’ yorumladı.

ÖMÜR BOYU HAPİS İSTEMİ

Edirne Cumhuriyet Savcısı Ertuğrul Tüfekçioğlu iddianamede, 50 yaşındaki Murat Toprak’ın öldürülmesiyle ilgili olarak, eski eşi 39 yaşındaki Nazlı Özsoy ile sonradan evlendiği 41 yaşındaki Gökay Özsoy’un tasarlayarak öldürmeye azmettirme, katil zanlısı 40 yaşındaki Erkan Mayalık’ın tasarlayarak öldürme suçundan ömür boyu hapis ile cezalandırılmasını istedi. İddianamede, cinayet zanlısını aracıyla olay yerine götüren 29 yaşındaki Serkan Bakantepe’nin tasarlayarak öldürmeye yardım suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, eşya getiren enişte 50 yaşındaki Şadan Kelemer’in suçluyu kayırma nedeniyle 6 aydan 5 yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılması istendi.

Sanıklar hakkında hazırlanan iddianame Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacaklar.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler