Cingöz, döviz düşüşünü değerlendirdi

22.12.2021 11:25

Edine Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, döviz kurunda yaşanan büyük düşüşün akaryakıta yansıdığı ancak market fiyatlarına ise yansıması için 40-50 gün  geçmesi gerektiğini söyledi.

Cingöz, döviz düşüşünü değerlendirdi

Edine Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, döviz kurunda yaşanan büyük düşüşün akaryakıta yansıdığı ancak market fiyatlarına ise yansıması için 40-50 gün  geçmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TL mevcut düzenleme açıklaması sonrası düşen döviz kuru için, esnafların doların 17-18 lirayken ürün aldığını söyleyen Cingöz, uzun vadede bu düşüşlerin fiyatlara yansıyacağını aktardı.

“40-50 GÜN SONRA DÜŞÜŞLER FİYATLARA YANSIR”

Başkan Cingöz “Döviz kurlarında altında sert bir düşüş yaşandı. İnşallah bu sürdürülebilir olur. Olursa piyasalar rahatlar. Sabit ücretliler bu işten çok kazançlı çıkar. Çünkü her şey bu ülkede düne göre dolara endeksliydi ama bunun hemen fiyatlara yansıyacağını düşünmüyorum. Dün insanlar 17.5 veya 18 Dolara göre ürün aldı. Bugün onu yüzde 30 veya 40 gibi aşağı satarsa bir daha ne zaman toparlayabilir. Ama uzun vadede sürdürülebilir olursa mutlak surette fiyatlara da yansıyacaktır ve piyasaya da bir güven gelir. Şu anda bir belirsizlikte var, iniş çıkışlar var. Zamanla piyasaların bir yere oturacağını düşünüyorum. Akaryakıt fiyatlarında da son zam iptal edildi. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu açıklama yaparak en kısa zamanda dolardaki düşüş pompa fiyatlarına yansıyacağını söyledi bekleyip göreceğiz. Market fiyatları 40 – 50 gün geçmesi lazım ki fiyatlara yansısın. Piyasadaki ürünlere düşüş yansır ise biz de zam vermeyiz” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler