ÇOCUKLAR UNUTMAYIN

22.04.2020 13:16

Geleceğin umudu, sevinci mutluluğu

Toprağın bereketi, alın teri bolluğu,

Kaldıracak evrenden köleliği kulluğu,

Çocuklar sizlersiniz sakın unutmayınız.

 

Ufuklardan yarına güneş gibi doğacak,

Bütün ayrılıklardan bizleri kurtaracak,

Sevgiyle, kardeşlikle yeni dünya kuracak,

Çocuklar sizlersiniz sakın unutmayınız.

 

Bitecek insanlığın bu sonsuz yakarışı,

Değişecek tarihin bu çileli akışı,

Minik ellerinizle getirecek barışı

Çocuklar sizlersiniz sakın unutmayınız.

Hadi BESLEYİCİ

23 Nisanlarda öğrencilerime okumayı adet edindiğim bir şiirdi yukarıya yazdığım. Şair benim duygu ve düşüncelerimle sesleniyordu onlara. Gelecekte onlardan neler beklediğimi söylüyordu; istiyordum, yapabilirsiniz diye haykırıyordum.

Bugün ise onlardan özür diliyorum… Coşkularını sevinçlerini evlerde dört duvar arsına kapattığım için; bayraklarını kırlarda özgürce sallayamadıkları için; teknolojik olarak bu denli ileri bir çağda mikroskopla bile görülemeyen bir virüse mahkum bıraktığım için; gelişmeyi kaba kuvvet ve silah üretmekte arayıp insanca yaşamayı öteleyenler için…

Yaşam en iyi öğretmen. Günümüzde her yaşta herkese egemenliğin sınırlarını çizdi. Değerler eğitiminin önemini kavrattı. Dünyayı başka canlılarla paylaştığımızı hatırlattı. Özellikle kriz dönemlerinde önder olma-örnek olma ilişkisini sorgulattı.

Özgürlüğün tadını bin kez daha anladığımız bu günlerde; Gazi Meclisin ilk/kurucu başkanı Atatürk’ümüzü, milli egemenliğin tesisi yolunda her türlü zorluğa göğüs gererek mücadele veren Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemi TBMM üyelerini minnet ve şükranla anıyor, rahmet diliyorum.

Hayatımızda umutsuzluğa hiçbir zaman yer yok, gönlümüzü karartmaya da:

Çocuklar inanın inanın çocuklar

Güzel günler göreceğiz güneşli günler

Motorları maviliklere süreceğiz

Güzel günler göreceğiz güneşli günler

Dünün küçüklerinin de bugünün küçüklerinin de 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI kutlu olsun. Ömrünüz sağlıklı keyifli verimli günlerle dolsun…

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler