Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek’i ziyaret edecek

24.08.2021 14:09

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü resmi bir ziyaret çerçevesinde Bosna Hersek'e gelecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Bosna Hersek’i ziyaret edecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü resmi bir ziyaret çerçevesinde Bosna Hersek’e gelecek.

Balkan News’te yer alan habere göre; Türkiye Cumhurbaşkanı’nın Perşembe akşamı Bosna Hersek’e varması bekleniyor, ancak Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle yapacağı toplantı Cuma günü için planlandı.

Klix.ba’nın haberine göre, Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in de toplantıya katılması bekleniyor.

Dodik, Srebrenitsa soykırımının inkar edilmesinin yasaklanması ile ilgili kanunun geçirilmesinden sonra Bosnalı Sırp siyasi partilerinin ortaklaşa aldığı boykot kararı çerçevesinde Devlet Başkanlığı’nın oturumlarına katılmayı reddediyor. Erdoğan’ın gelmesi, Dodik’in Devlet Başkanlığı’na karşı tutumunun değişeceği anlamına gelebilir. Böyle bir olasılıkta Dodik boykot uygulamasını da yıkmış olacak.

Sırp lider, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi seçildiğinden beri birçok vesileyle Erdoğan’ı ve politikasını övmüş, bu düşüncesini Ankara’ya gerçekleştirdiği resmi ziyarette de vurgulamıştı.

Dodik, Erdoğan ile gerçekleşecek toplantıyı öncelikle Saraybosna-Belgrad otoyolunun yapılması için Türkiye’nin söz verdiği yatırımdan dolayı kaçırmak istemiyor.

Klix.ba’nın haberine göre Erdoğan, Saraybosna’ya ziyareti sırasında cuma günü Boşnak siyasetçi Bakir Izetbegoviç’in kızının düğününe de katılacak.

Erdoğan’ın Cumartesi günü ise ilk kez resmi ziyaret gerçekleştireceği Karadağ’a geçmesi planlanıyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler