Cumhurbaşkanı Rumen Radev oldu

22.11.2021 12:46

Bulgaristan'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu Rumen Radev kazandı.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev oldu

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanan Rumen Radev, önümüzdeki 5 yılda cumhurbaşkanı görevinde kalacak. Radev, Georgi Pırvanov’tan sonra (2002-2012) Bulgaristan vatandaşlarının güvenini ard arda ikinci dönem kazanan ikinci devlet başkanı oldu.

BNR Türkçe’de yer alan habere göre; Cumhurbaşkanlığına tekrar seçilen Rumen Radev, Bulgaristan halkına seslenerek, “”Akıl ve vatanseverlik, apati ve yalandan üstün geldi. Bundan önce hiç olmadığı şekilde bir ay içinde yapılan iki tür siyasi seçimler, halkımızın değişim isteğini, yolsuzluğa, soygunculuk ve kanunsuzluğa son verilmesi ve mafyanın iktidardan uzaklaştırılması isteğini açıkça ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Sözlerine göre “Toplumumuz, yargı sisteminde bir an önce reformlar başlatacak, kış aylarında sosyal ve ekonomik krize izin vermeyecek ve yıllardır ertelenen kararları alacak belirgin siyasi çoğunluk görmek istiyor” diyerek devam eden Radev, “Pandemi ile mücadele öncelikli görevimiz olmaya devam ediyor.  “Bundan sonra sarfetmemiz gereken çok ve ciddi çabalar var, fakat Bulgaristan durgunluk ve otokrasiden çıkarak kalkınma, özgürlük ve moderizasyon yoluna giriyor. Ben iyimserin” dedi.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler