Dayıoğlu, “SGK emeklisine sahip çıkmalı”

16.03.2020 10:13

Dayıoğlu, “SGK emeklisine sahip çıkmalı”

DİSK’e bağlı Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emeklilerine sahip çıkmak zorunda olduğunu belirterek, “Özel bankalar 1250 liraya kadar promosyon ödemesi yapacakları belirlenmiştir. Ne var ki olarak birinci dereceden muhatabımızın bankalar değil SGK’dır. Gasp edilen hakkımızı alana, işverenimiz konumundaki SGK’nın promosyonun sadaka değil hak olduğunu anlayana değin mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

DİSK’e bağlı Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, yaptığı açıklamada Türkiye’de önceki yıllarda bankalar, çalışanların maaş ödemelerini alabilmek için bir yarışa girdiklerini belirterek, “Bu yarış, çalışanlar ile işverenlere verilen promosyon miktarı üzerinden yürütülüyordu. 2007 yılında, 2007/21 sayılı genelge ile promosyon ödenmesine ilişkin esaslar belirlenmişti” dedi.

Genelgenin yayınlanmasının üzerinden on yıl geçinceye kadar ise 13 milyon emeklinin işvereni konumunda bulunan SGK’nın gerekli çalışmaları yapmadığını ve emeklilere promosyon ödenmesini sağlamadığını belirten Dayıoğlu, şunları söyledi;

“Bugüne kadar da emeklilere verilen promosyon şarta bağlı bir sadaka düzeyinde kalmıştı. Siyasiler açık biçimde promosyonu çalışan ve emeklilerin hakkı olarak görmemekte ısrar etmektelerdi.

Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde DİSK Emekli Sen olarak,

– Emeklilerin maaş vereni olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ve teklif verecek olan bankaların oturacağı promosyon pazarlığı masasında, 13 milyon emekliyi temsilen Sendikamızın bulunması gerektiğini;

– Emekliler Sendikası olarak bizlerin içinde yer alacağı bir komisyon kurulmaz ve taleplerimiz yerine getirilmezse, biz emekliler için, emeklileri bağlayan ancak emeklileri temsil etmeyen bu sözleşme hükümsüz sayılacağını;

– Böyle bir durumda, emekliler olarak bizler, ülkemizde faaliyet gösteren ve şimdiden rekabet yarışına başlamış olan bankalarla görüşüp, taleplerimizin altında olmayacak şekilde promosyon hakkımızı alacağımızı kamuoyuna bildirmiştik.

Ancak 13 milyon emeklinin işvereni konumundaki Sosyal Güvenlik Kurumu, gerekli düzenlemeleri yapmamış; emeklilerin haklarını iade etme hususunda bir kez daha yetersiz bir tavır ve yanlış bir tutum sergilemiştir. Sendikamızla irtibata geçen kimi özel bankalarla  yapılan görüşmeler sonucu, özel bankaların 1250 liraya kadar promosyon ödemesi yapacakları belirlenmiştir. Bu teklifler emekliler tarafından değerlendirilecektir. Ne var ki DİSK Emekli Sen olarak birinci dereceden muhatabımızın bankalar değil Sosyal Güvenlik Kurumu olduğunun bilincinde olarak üyelerimizi bir bankaya yönlendirmeyeceğiz. Bu kapsamda gasp edilen hakkımızı alana, işverenimiz konumundaki Sosyal Güvenlik Kurumu promosyonun sadaka değil hak olduğunu anlayana değin mücadele etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Harun Aker

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler