Diş Hekimleri günlerini kutladı

23.11.2022 10:39

Edirne’de Bilimsel Diş Hekimliğinin 114’ncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle Diş Hekimleri Atatürk Anıtına çelenk sundu. Törende konuşan Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, mezun olacakların sayısıyla birlikte 5 sene içinde 80 bin diş hekimi sayısına ulaşacaklarını belirterek, işsizlik oranı artan meslektaşları adına kaydı duyduklarını söyledi.

Diş Hekimleri günlerini kutladı

Edirne’de Bilimsel Diş Hekimliğinin 114’ncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle Diş Hekimleri Atatürk Anıtına çelenk sundu. Törende konuşan Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, mezun olacakların sayısıyla birlikte 5 sene içinde 80 bin diş hekimi sayısına ulaşacaklarını belirterek, işsizlik oranı artan meslektaşları adına kaydı duyduklarını söyledi.

Bilimsel Diş Hekimliğinin 114’üncü kuruluş yıl dönümü sebebiyle Atatürk Anıtı’nda çelenk töreni düzenlendi. Anıta çelenk sunumun ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

“İŞSİZLİK ORANI GİDEREK ARTAN MESLEKTAŞLARIMIZ İÇİN KAYGI TAŞIMAKTAYIZ”

Ardından konuşan Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, Bilimsel Diş Hekimliğinin 114’üncü yıl dönümünü kutladıklarını belirterek, “Türk Diş Hekimleri Birliği’ne kayıtlı 34 bin, kamuda çalışan 12 bin diş hekimi ile birlikte toplamda 46 bin diş hekimi olarak ağız ve diş sağlığı hizmet sunumunda görev yapmaktayız. 104 diş hekimliği fakültesinde eğitim gören 39 bin öğrenci ile önümüzdeki 5 sene içerisinde toplamda 80 bin civarında diş hekimine ulaşacağız. Alt yapıdan yoksun, akademik kadroları bulunmayan belli bir gerekçesi ve standardı olmaksızın yeni açılan diş hekimliği fakülteleri, bunun yanı sıra artan kontenjanlar, diş hekimliği eğitimindeki niteliği sorgulamamıza yol açtığı gibi en eğitimli insan gücü olmasına rağmen işsizlik oranı giderek artan meslektaşlarımızın sosyal, ekonomik ve psikolojik sorunları çoğalacağı kaygısını da taşımaktayız” diye konuştu

“DİŞ HEKİMLERİNİN EMEKLİ AYLIĞI DAHA ÇOK SOSYAL YARDIM GÖRÜNÜMÜNDEDİR”

SGK ve BAĞ-KUR’dan emekli olan diş hekimlerinin sorunlarına değinerek düzeltilmesi yönündeki önerileri sıralayan Kolcular, “Yeni açılan fakülteler içerisinde YÖK’ün, eğitime başlama kriterlerini tamamlamayanların kapatılması sağlanmalıdır. Kontenjanlar, eğitimin niteliğini arttıracak şekilde azaltılmalıdır. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın, niteliksiz tedavi yaratan performans uygulamaları ve MHRS üzerinden planlanan tedavi süreleri, olması gereken zamana yayılmalı, hasta ve hekim odaklı bir planlamaya geçilmelidir. Yıllarca özel sağlık kuruluşlarında çalışıp, BAĞKUR’dan emekli olan diş hekimlerinin, emekli aylıkları maalesef ki büyük çoğunlukla asgari ücretin altındadır. Bu miktardaki emekli aylığı, emekli aylığı olmaktan çok, sosyal yardım görünümündedir. BAĞKUR ve SGK’dan emekli olan diş hekimlerinin aylıkları, kamudan emekli olan meslektaşlarının emekli aylıkları seviyesine getirilmelidir. Akademik mesleklere BAĞKUR içinde ayrı bir kategori oluşturulmalı ve gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Ülkemizde yaşanan krizde, halkımızın sağlık hizmetlerine ulaşımında KDV yüzde 1’e indirilmelidir. Özel sağlık kuruluşlarına, dışardan sermayenin girişine karşıyız ve karşı olmaya da devam edeceğiz.  Sermayenin kontrolündeki özel sağlık kuruluşlarında, diş hekimlerinin işçileştirilmesine karşı olmaya devam edeceğiz. Ülkemizde yaşanan sağlıkta şiddet vakalarına karşı, yasal önlemlerin titizlikle uygulanmasını yakın takibe devam edeceğiz. Diş hekimlerinin çalışma hayatında karşılaştıkları şiddet ve mobbing vb gibi mesleğimizi ve meslektaşlarımızı ilgilendiren pek çok sorunla mücadele etmeye devam edeceğiz. Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin ışığında tüm diş hekimlerinin ağız ve diş hizmeti sunumunda bilgilerini güncellemeye ve halkımızı niteli ağız ve diş sağ hizmetlerine ulaşmasını sağlamaya devam edeceğiz. Tüm Vatandaşlarımızın toplum ağız diş sağlığı haftasını meslektaşlarımızın 22 Kasım Diş Hekimliği Günü’nü kutluyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler