Doğal Sit alanı

29.05.2021 13:16

Meriç Nehri’nin çevresindeki plansız ve ruhsatsız yapılaşmayı önleyecek önemli karar alındı

Doğal Sit alanı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün Meriç Nehri’nin Edirne şehir içinde kalan bölümünün doğal sit alanı ilan edilmesi yönündeki kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, 2023 hedefleri doğrultusunda her yıl korunan alan miktarının yüzde 20 artırılması doğrultusundaki projesi kapsamında alınan karar ile önemli bir adım atıldığını söyledi.

Meriç Nehri kenarındaki kaçak ve plansız yapılaşmanın önüne geçecek önemli bir karar alındığını açıklayan AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2023 hedefleri doğrultusunda her yıl korunan alan miktarının yüzde 20 artırılması prensibi doğrultusunda kentimizi ilgilendiren önemli bir kararın alındığını açıkladı. AK Parti Milletvekili Aksal, Edirne’nin doğal güzellikleri ve jeolejik açıdan ender bulunan Meriç Nehri’nin merkezde kalman kısmının , ‘Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ olarak ilan edildiğini kaydederek, “Doğal  Sit,  sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı yönündeki karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.”dedi.

Meriç Nehri’nin Edirne merkezde kalan bölümüyle ilgili alınan bu karardan sonra bölgedeki kaçak yapılaşmanın da önüne geçilmiş olacak.

Bilindiği gibi Edirne’nin Enez ilçesi Çandır Köyü içinde, aynı yönde karar alınmıştı.

 

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler