Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü

26.06.2020 13:48

Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Edirne Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç, Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığıyla Mücadele Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Uyuşturucu bağımlılığı ile topyekün mücadele çağrısında bulunan Bilgiç, şunları kaydetti:

“Bağımlılıklarla mücadelede önleyici adımlar büyük önem taşırken, bağımlılığın oluştuğu durumlarda ise bunun bir hastalık olduğunu kabul ederek tedavi için destek almak gerekiyor. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ile yediden yetmişe toplumun tüm kesimlerine ulaşan Yeşilay, önleme çalışmalarının yanı sıra Türkiye’nin 36 şehrindeki 42 Yeşilay Danışmanlık Merkeziyle de tamamen ücretsiz olarak rehabilitasyon çalışmalarını sürdürüyor.”

Bilgiç, Yeşilay’ın uyuşturucu bağımlılığı ile mücadeleyi kesintisiz çok boyutlu sürdürdüğünü bildirdi.

Uyuşturucu maddelerin kullanımının, insanlarda fiziksel, ruhsal ve davranışsal olumsuz değişikliklere ve ölümcül sonuçlara sebep olduğunu aktaran Bilgiç, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Yeşilay olarak bu olumsuz sonuçların önüne geçmek için çalışıyor, özellikle gençlerimizin bağımlılıklardan uzak, sağlıklı bir yaşam sürmesi için pek çok faaliyet gerçekleştiriyoruz. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı ve Okulda Bağımlılığa Müdahale programları ile bağımlılıkların oluşmadan önlenmesi ve gençlerimizde farkındalığın oluşmasını hedefliyoruz. Ayrıca ülke çapında ve uluslararası alanda düzenlediğimiz yarışma ve etkinliklerle farklı açılardan bağımlılık konusuna dikkat çekerek toplumun bilinç kazanmasını hedefliyoruz.”

Bilgiç, şunları kaydetti:

“Her yaş grubundan, bağımlı bireylerin bireysel mücadelelerine destek olmak için YEDAM’lar ile rehabilitasyon desteği veriyoruz. Yeşilay olarak yürüttüğümüz çalışmaların ilimizdeki kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve kamuoyunun sahiplenmesi ve desteğiyle daha da başarılı olacağına inanıyoruz. Herkesi bu konuda bilinçli olmaya ve bağımlılıklarla mücadeleye çağırıyoruz.”

Bilgiç, Yeşilay Danışmanlık Merkezinin, bağımlılığı bulunan danışanlara ve yakınlarına ücretsiz hizmet verdiğini belirtti.

(AA)

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler