Dünyanın en etkili bilim insanları listesinde TÜ’den 5 isim

15.11.2021 11:54

Stanford Üniversitesi’nden bilim insanlarının her yıl gerçekleştirdiği dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı listede bu yıl Türkiye’den bin 150 bilim insanı yer alırken, Trakya Üniversitesi'nden(TÜ) 5 isim listeye girme başarısı gösterdi.

Dünyanın en etkili bilim insanları listesinde TÜ’den 5 isim

2019 yılından beri her yıl gerçekleştirilen dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralaması geçtiğimiz günlerde Hollanda merkezli yayıncılık şirketi olan Elsevier tarafından yayımlandı.

Elsevier tarafından yayımlanan sıralama, “kariyer boyu etki” ve “yıllık etki” olarak iki kategoride listelenirken, listenin oluşturulmasında ise nitelikli yayın sayısı, yayınların yer aldığı derginin etkisi, patent sayısı, yapılan atıf sayısı, h-indeks, hm-indeks, makale sayısı, atıf alan makale sayısı ve yayımlandığı derginin etkisi gibi uluslararası ölçütlere yer verildi.

2020 yılına ait yayınların bu kriterlere göre sıralandığı listede, “yıllık etki” kategorisinde toplam 190 bin 63 ve “kariyer boyu etki” kategorisinde toplam 186 bin 178 bilim insanı değerlendirildi. Dünyanın en etkili bilim insanlarının sıralandığı listede Türkiye’den bin 150 bilim insanı, Trakya Üniversitesi’nden ise 5 isim yer aldı.

İşte o isimler;

KARİYER BOYU ETKİ

Metin Aydoğdu ve Mümin Şahin

YILLIK ETKİ

Metin Aydoğdu, Mümin Şahin, Necdet Süt, Gürkan Tuna ve Selçuk Korkmaz

Haber Merkezi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler