Eczanelerde, grip aşısı tükendi

25.09.2020 14:55

Eczane Sahipleri Derneği, eczanelere dağıtılan ilk parti grip aşılarının tükendiği konusunda uyarıyor.

Eczanelerde, grip aşısı tükendi

www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Bir aydan kısa sürede, Eylül ayının başından bu yana 88 000 doz satın alındı. Bu nedenle eczanelerde iki gündür influenza aşısı bulunmuyor. 10 gün içinde yeni dozların ithal edilmesi bekleniyor, ancak eczacılar yine hızlı bir şekilde satın alınacaklarından endişeleniyor.

Grip mevsimi yaklaşırken aşılara olan talep artıyor.

Eczane Sahipleri Derneğinin verilerine göre, Eylül ayının başından beri eczanelere 88 000 doz grip aşısı teslim edildi, ancak tüm miktarlar satın alındı.

Eczane Sahipleri Derneği Başkanı Nikolay Kostov, Bulgaria ON AIR televizyonuna verdiği demeçte, “Bununla birlikte aşıların çoğu on gün içinde gelecek ve umarım vatandaşların çoğu aşı yaptırabilecek, ancak her durumda aşı yaptıramayanlar da olacak. Çünkü herkese yeterli aşı olmayacak. Talep şu anda arzdan daha fazla” dedi.

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Aleksandır Simidçiev’in ifadesine göre, gribe yakalanma riskini artıran hastalıkları olan kişilerin ve 65 yaş ve üzerindekilerin aşılanması çok önemli.

Dr. Simidçiev, “Standart grip hastalığının ciddi seyretmesi veya ölümcül olması riski yüksek. Kovid-19 salgını sırasında bir risk daha var. Tıbbi açıdan aynı anda hem koronavirüs hem de mevsimsel griple enfekte olmak mümkün. İkisini birden yakalanırsak, orta şiddette seyreden bir hastalık geçireceğiz, çünkü birine tepki vererek bağışıklık sistemimiz diğerine karşı da harekete geçecek” diye belirtti.

252 000 grip aşısı daha eczanelere teslim edilecek. 65 yaş ve üzerindekilerin % 12’si için 180 000 ücretsiz doz daha sağlanacak. Ancak onların ithal edilmesi hala bekleniyor ve bu aşamada ne zaman temin edilebilecekleri belli değil.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler