Edirne Yılı Maratonu

24.01.2022 11:42

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Önder Akdağ, bu yıl 7’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Edirne Maratonu’nun “2022 Edirne Yılı” temasıyla koşulacağını söyledi. Akdağ, ayrıca 8 Mayıs’ta koşulacak olan maraton için kayıtların açıldığını belirtti.

Edirne Yılı Maratonu

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Önder Akdağ, bu yıl 7’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Edirne Maratonu’nun “2022 Edirne Yılı” temasıyla koşulacağını söyledi. Akdağ, ayrıca 8 Mayıs’ta koşulacak olan maraton için kayıtların açıldığını belirtti.

Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Önder Akdağ, bu yıl 7’incisi düzenlenecek olan Uluslararası Edirne Maratonu hakkında kentteki bir otelde basın toplantısı düzenledi

“EDİRNE YILI MARATONU”

2022 yılının Belediye Meclisi kararıyla Edirne Yılı ilan edildiğini hatırlatan Akdağ, “Bu toprakları bize vatan olarak emanet edenlere borcumuzu ödemek adına biz de 2022 yılında Edirne yılında tam maratonla, Türkiye’de maraton yapılan iller arasında bu yıla katkı sunmaya çalışıyoruz. Bu yıl 7.sini gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar 6 kez uluslararası nitelikte gerçekleştirdik.  Bu yıl federasyonumuzun da katkılarıyla bunu biraz daha biraz daha ileri götürerek 7’cisini uluslararası tam maraton olarak 42k olarak gerçekleştirme hedefi koyduk önümüze. Atletler gönüllü koşar bu işleri bu organizasyonları yapanlar fedakarlıklarda bulunarak gönüllü yapar. Ben inanıyorum ki Edirne’miz bunu daha, 7’incisine geldiğimiz bir dönemde yeni yeni bu organizasyonun kıymetini anlamaya ve bunu fark etmeye başladılar. Şimdi diyoruz ki bir ilde bu tür organizasyonlar başarılı bir şekilde yapılıyorsa o ilin gelişmişliğinin bir göstergesi. Bizde atletizm anlamında şehrimizin gelişmişliğini artırmak adına bu işi emek ve çaba gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Zor, kolay değil” dedi.

“BU İLLER ARASINDA EDİRNE’DE VAR DİYE GURURLA SÖYLEMEK İSTİYORUZ”

Küçük şehirlerin büyük şehirlere göre destek anlamında daha zorluk çektiğini ve Edirne’yi yönetenler ve halkın kendilerini yalnız bırakmayacaklarını ifade eden Akdağ “Küçük şehirlerde özellikle organizasyonları yapmak çok zor. Çünkü Anadolu’da bu işler gerçekten İMC kültürüyle gerçekleşiyor. Herkes bu bizim şehrimizin etkinliği organizasyonu deyip bir yerinden tutuyor ve başarılı bir şekilde de gerçekleşiyor. Büyük organizasyonların şu ana kadar maraton yapılan illerde hepsi büyükşehir ve büyükşehir belediyeleri gerçekleştiriyor. Biz bir sivil toplum örgütü olarak böyle bir yola çıktık bunun büyüklüğünün de farkındayız, sorumluluğunun da farkındayız. Edirneliler, Edirne’yi yönetenler, Edirne’nin bileşenleri çıktığımız bu yolda bizi yalnız bırakmayacaklar. Çünkü biz kendimiz için hiçbir zaman bir şey istemiyoruz. Bu şehir adına, ülkemiz adına etkinliği gerçekleştirip yüzümüzün akıyla maraton yapılan iller arasında Edirne’de var diyerek gururla söylemek istiyoruz” dedi.

“EDİRNE’YE 3 ÜLKE TOPRAĞINDAN GEÇEN MARATON ÜNVANI KAZANDIRMAK İSTİYORUZ”

Pandemi sebebiyle maratonun 3 defa ertelendiğini hatırlatarak 42 kilometrelik parkur tasarladıklarını söyleyen Akdağ, “Maratonun parkurundan biraz bahsetmek isterim. 21 kilometrelik parkurumuz hal hazırla kullandığımız bir parkur. Buna ilave olarak 42 kilometreyi şöyle tasarlıyoruz, Sayın Valimizden bir randevu talebimiz var. Onun da olurunu aldıktan sonra parkur konusunu netleştirilmiş olacak. Ondan sonra federasyonun ölçüm ekibi gelip parkuru ölçecek tescilleyip bildireceğiz. Düşündüğümüz bir şey, Avrasya Maratonu gibi, Avrupa ile Asya arasında koşulan maraton gibi, 3 ülkeye toprağından geçen bir maraton şekillendirmek istiyoruz. Bunun içinde 21K dönüşündeki Müezzinoğlu Köprüsü’nden Kapıkule istikametine giderek Kapıkule’den pasaport vize noktalarını geçtikten sonra, orada bir bir Tampon bölge var. Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan ortak olduğu bir Tampon bölge var. 3 ülke toprağından geçen bir maraton unvanı kazandırmak istiyoruz bu şehire. Doğal olarak önümüzdeki süreçte bunun detaylarını kamuoyu ile spor camiası ile paylaşacağız. Biliyorsunuz geçen yıl pandemi koşullarında 3 defa ertelenerek, bir organizasyon gerçekleştirdik. Sıkıntılı bir süreçti ama çok coşkuluydu. Kısıtlama gününde şehrimize yaklaşık atletlerle beraber gelen insanlarla 2 bin kişilik bir insan geldi. O gün için kısıtlama günlerinde esnafımız için, şehrimiz nefes olduğunu düşünüyorum. Bunu doğal olarak bu yıl bu işin biraz daha büyüyeceğini, geçen yıl Çünkü yaklaşık bin küsür tane iptal yaşamıştık 3 defa ertelemelerden dolayı. Bu yıl ki hedefimiz bin 500 ile 2 bin arasında atletle bu organizasyonu gerçekleştirmek” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler