“Eğitim emekçilerini riske atmayın”

21.03.2020 12:29

“Eğitim emekçilerini riske atmayın”

Eğitim İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, Üniversitelerdeki akademik ve idari personelin koronavirüs salgınına rağmen hala çalışmak zorunda bırakılmasına tepki göstererek, “Gereksiz mesailere son verin, salgın tehlikesi kol gezerken teknolojinin imkanlarından yararlanın, geleceğimizi de geleceğimizin mimarları olan eğitim emekçilerini de riske atmayın” çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Eğitim İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) sendika olarak üniversitelerde ki eğitimcilerin akademik ve idari çalışanların idari izinli sayılması konusunda talepte bulunduklarını söyledi.

Eğitim İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, sendika genel başkanlarının üniversitelerde ki eğitimcilerin akademik ve idari çalışanları için verilen talebe yönelik açıklamada bulundu.

“AKADEMİK VE İDARİ PERSONEL DÜŞÜNÜLMEDİ”

Tüm dünyayı etkisi altına alan (COVID-19) koronavirüsünün, ne yazık ki ülkemizde de yayılmaya başladığını belirten Eğitim İş Edirne Şubesi Başkanı Nedim Zobar, “Korona felaketine karşı atılan adımlar, toplum sağlığı açısından kıymetli ve her yurttaşa eşit fayda sağlaması gereken hamlelerdir. Ancak ne yazık ki üniversitelere dair atılan adımlarda, hayati risk doğuran bir eşitsizlik söz konusudur. Bilindiği üzere; Korona virüsü nedeniyle yükseköğretime 3 hafta ara verilmiş, tüm bilimsel toplantı ve etkinlikler iptal edilmiştir. Bu kararla, üniversite yöneticilerinin ve öğretim görevlilerinin virüsten korunması için adım atılmış, bu görevlilerin idari izinli sayılması nedeniyle de ekonomik bir mağduriyet yaşanmasının önüne geçilmiştir. Ancak ne yazık ki bu sağduyulu adımda üniversitelerdeki akademik ve idari personel hiç düşünülmemiştir. Devletin ilgili tüm birimleri ülke genelinde “evde kalın” çağrısı yaparken, üniversitelerin akademik ve idari çalışanları, aksi söylenmediği için işe gitmek zorunda kalmıştır” dedi.

“EĞİTİM EMEKÇİLERİNİ RİSKE ATMAYIN”

Eğitime ara verildiği için yapılacak hiçbir işi olmayan üniversitelerde, bu çalışanların gün aşırı gitmek zorunda kalması kendileri, yakınları ve toplumsal sağlık açısından risk yarattığını ifade eden Zobar, “Eğitim İş olarak aklın ve bilimin yuvası olması gereken üniversitelerde bu ihmal konusunda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nı resmi yazıyla uyarmış bulunmaktayız. Kurula yolladığımız 16.03.2020 tarihli, Genel Başkanımız Orhan Yıldırım’ın imzasını taşıyan resmi yazıda, virüsün yayılma hızını düşürmek ve kontrol altında tutmak için eğitimdeki gereksiz mesailere son verilmesi gerektiğinin altını çizdik. Akademik ve idari çalışanların idari izinli sayılmasını talep ettik. Söz konusu durumun takipçisi olacağımızı ve atılan her adımla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğimizi ilan ediyoruz. Okulların eğitim iş görenlerindeki benzer durumun da aynı metotla çözülmesini talep ediyor, Milli Eğitim Bakanlığı’na, “Gereksiz mesailere son verin, salgın tehlikesi kol gezerken teknolojinin imkanlarından yararlanın, geleceğimizi de geleceğimizin mimarları olan eğitim emekçilerini de riske atmayın” çağrımızı yineliyoruz” dedi.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler