Eğitim İş’ten MEB’e aşı tepkisi

24.02.2021 10:44

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, 1 Mart’ta başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi öğretmenlerin halen aşılanmaması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) tepki gösterdi.

Eğitim İş’ten MEB’e aşı tepkisi

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, 1 Mart’ta başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi öğretmenlerin halen aşılanmaması nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) tepki gösterdi.

1 Mart’ta başlayacak olan yüz yüze eğitim öncesi Eğitim İş Edirne Şubesi tarafından, Milli Eğitim Bakanlığı’na öğretmenlere hala yapılmayan aşılama çalışması konusunda tepki açıklaması geldi. Köy okulları ve bağımsız ana okullarının 15 şubatta başlaması ardından 1 Martta ilkokul 1,2,3,4, ortaokulların 8 ve liselerin 12. Sınıflarının yüz yüze eğitime başlama kararının alınmasından sonra öğretmenlere aşı çalışmasının başlamaması tepkileri de beraberinde getirdi.

“MİLLİ EĞİTİM AŞI TRAFİĞİNİ DÜZGÜN YÖNETEMEMEKTEDİR”

Bakan Ziya Selçuk’un şubat ayında öğretmenlerin aşılanacağını söylemesine rağmen aşı trafiğinin başlamamasına dikkat çeken Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, “Eğitim çevrelerinden ve velilerden gelen tüm itirazlara rağmen “dediğim dedik” biçimde, pandemiye yönelik tüm adımlar atılmadan yüz yüze eğitime geçen Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimdeki aşı trafiğini de düzgün yönetememektedir. Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aşılamasına yönelik yüz yüze eğitime katılacak öğretmenler başta olmak üzere bir liste hazırlayıp Sağlık Bakanlığı’na ilettiklerini ve bu liste uyarınca aşılamanın Şubat’ın son haftası başlayacağını söylemiştir” dedi.

“AŞILAMA YAPILMAMASI EN HAFİF TABİRLE VİCDANSIZLIKTIR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 1 Mart’ta açılacak okullar öncesi bir çok eksiğin olduğunu dile getiren Başkan Zobar “Açıklama bir müjde gibi sunulsa da bilinmelidir ki ancak kötünün iyisidir. Çünkü MEB’in mantığında çok büyük eksikler bulunmaktadır: 1-  Bu aşılama uygulaması çok geç başlamıştır. Okullar 1 Mart’ta açılacak, ancak öğretmenler için aşının koruyuculuğu oluşmayacaktır. Çünkü şubat sonunda yüz yüze eğitime girecek tüm öğretmenler aşılansa bile, bu ancak aşının ilk dozudur. Oysa bilindiği üzere aşının koruyuculuğu için iki dozun da tamamlanması ve bağışıklığın oluşması için gereken süreyi riskten uzak şekilde beklemek gerekmektedir. Ayrıca ocak ayının son haftasında okullarda Destekleme ve Yetiştirme kursları zaten yüz yüze eğitime başlamıştır. Üç haftadır devam eden destekleme ve yetiştirme kurslarında Covid-19 vaka haberleri gelmeye başlamıştır. Edirne’de geçen hafta destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alan bazı Öğretmenlerimiz Covid-19’a yakalanmıştır ve tedavilerine başlanmıştır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un şubat ayının son haftasına Öğretmenlerimiz aşılanacak sözünün gerçekleşmemesi ve henüz bir adımın atılmaması tehlikenin boyutlarını göstermektedir. 2-  Bakanlığın sadece “öğretmenler ”den bahsederek yaptığı bu açıklamalar, diğer eğitim emekçilerinin ne kadar düşünülmediğinin de ispatıdır. Oysa eğitim bir bütündür; okul, onu var eden tüm bileşenleriyle yekparedir. Tüm kamuoyunun itirazına rağmen yüz yüze eğitim başlatılıyorsa, idari personel, temizlik çalışanları yani eğitimin tüm emekçileri de aşılanmalıdır. MEB, bu kararında bulaş riskinin oluşacağı sınıfların okulun tümü için tehlike olduğunu belli ki hesap etmemiştir. Oysa okullarda eğitimin başlamasıyla tüm eğitim emekçilerinin canı tehlikeye girecektir. Böylesi bir gerçeklikte insanların canına meslek gruplarına göre değer biçmek, en hafif tabirle vicdansızlıktır” dedi.

“CANINI RİSKE ATTIĞINIZ TÜM EĞİİTM EMEKÇİLERİNİ DERHAL AŞILATMALISINIZ”

Derslerin telafisinin olduğunu ancak bu uğurda ihmalsizlik sebebiyle verilecek canın telafisi olmadığını aktaran Başkan Nedim Zobar “Eğitim İş olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na çağrı yapıyoruz: Yüz yüze eğitim kararını, aşılama takvimini rasyonel biçimde ayarladıktan ve gerekli tüm tedbirlerin tamamlandıktan sonraya ertelemelisiniz. Eğer bu konuda biz eğitim çevrelerinin itirazlarına yine kulak tıkayacaksanız, en azından canını riske attığınız tüm eğitim emekçilerini derhal aşılatmalısınız. Bu gerçeklik çerçevesinde Sağlık Bakanlığı’na yolladığınız listeyi acil olarak güncellemelisiniz. Daha önce söyledik, bir kez daha söylüyoruz: Kaçan derslerin telafisi mümkündür, ancak tek bir canın bile telafisi olmayacaktır. Bu acı sorumluluğu almayın” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler