Emekliler sokağa çıktı      

01.07.2020 13:58

Emekliler sokağa çıktı      

DİSK Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, emeklilerin ekonomik zorluklar yaşadığını belirterek, ücretsiz sağlık ve toplu sözleşmeli sendika haklarını istediklerini söyledi.

Emekliler Günü nedeniyle Saraçlar Caddesi bir araya gelen DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi üyeleri emeklilerin sosyal ve ekonomik olanaklarının artırılmasını dile getirerek taleplerini sıraladılar.

Grup adına konuşan DİSK Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün emekliye ayrıldığı tarih olan 30 Haziran’ı Emekliler Günü olarak kutladıklarını söyledi.

“İKİNCİ BİR İŞTE ÇALIŞIP, YOKSULLUK VE AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞAMAKTAYIZ”

Bu yıl Emekliler Haftası’nı, iktidarın popülist tavrının bir ürünü olan “zam” vaatlerinden; yandaş medyanın “emeklilere müjde” haberlerinden çok uzakta; küresel bir salgın karşısında bizleri evlerimize kapatan, açlık ve yoksullukla başbaşa bırakan, insan hakkı gaspına varan, “işçiye, emekçiye, emekliye değil işverene bütçe” verildiği politika ve uygulamalarla geçirdiklerini öne süren Dayıoğlu, “Durum böyleyken, açlık sınırındaki artışa, taleplerimize, haklarımıza üç maymunu oynayanların karşısında demokrasi ve sınıf mücadelesinden emekli olmayan biz emeklilerin örgütlü mücadelesi çok daha büyük bir önem kazanıyor. Bugün 13 milyon emeklinin 6 milyonu emeklilik sonrası ikinci bir işte çalışmak zorunda kalırken, büyük bir bölümümüz yoksulluk ve hatta açlık sınırının altında yaşamaktayız” dedi.

“EMEKLİLİK SONRASI YAŞAMIMIZDA SAĞLIK HİZMETİ İSTİYORUZ”

Toplu sözleşme haklarını istediklerini belirten Dayıoğlu, “Yalan vaatlerden, yanlış politikalardan, ranttan, talandan, yağmadan, yolsuzluktan başka bir şey üretmeyenler bugün bizlere “üretmiyorsanız yaşamayın” diyorlar Bizler, yıllarca yaşamak için üretenleriz.  Yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşamak istiyoruz. Özelleştirmelerle, ranta açılan yeşil alanlarla ceplerini dolduranların, “yol medeniyettir” diyerek her fırsatta yol üstüne yol yapıp, şehirleri beton yığınlarına çevirenlerin karşısında, bizler temiz ve yeşil bir doğa; yaşımızın getirdiği fiziksel rahatsızlıklara uygun bir çevre düzenlemesi istiyoruz. Pandemi döneminde tüm açıklığıyla gördüğümüz gibi dünya çapında sağlık sistemi halkların üzerine çökmüş durumdayken her geçen gün bütün hizmetlerin kamusal niteliğini yok edenlerin, insan sağlığını kazanç kapısı olarak görenlerin karşısında, bizler emeklilik sonrası yaşamımızda ücretsiz, nitelikli sağlık hizmeti istiyoruz. 13 milyon emeklinin bir araya gelmesinden, haklarını dile getirmesinden ve talep etmesinden; bizlerin örgütlü mücadelesinden korkarak toplu pazarlık hakkı tanımayan hatta elinden gelse sendikamızı kapatmaya çalışan bir zihniyet emeklilere müjde veremez. Önce haklarımızı gasp edip sonra da zaten emeğimizin bir kısmını lütufmuş gibi verenlerin karşısında, bizler “toplu sözleşmeli sendika” hakkımızı istiyoruz” dedi.

“İŞÇİLERİZ, MEMURLARIZ, ÇİFTÇİLERİZ, EMEKLİLERİZ, DÜNÜN EMEKÇİLERİYİZ”

Politikalardan, ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenler olduklarının altını çizen Başkan Dayıoğlu, “Emekli aylıklarına yapılacak Temmuz zammının Emekliler Haftası’na denk gelmesi ve fakat bu zammın temel gıdalara, elektriğe, suya, doğal gaza uygulanan yani emeklilerin en çok ihtiyacı olan kalemlerdeki fiyat artışlarıyla, enflasyonla, ekonomik krizle uzaktan yakından ilgisi olmadığı bir gerçekliktir. Emeklilerin, Türkiye’yi bugüne taşıyanların aklıyla alay edercesine yüzde beş – beş buçuk oranlarında zammı bizlere lütuf gibi sunanlara bir çift lafımız var: Bizler emekliyiz; iktidarların politikalarından, ekonomik krizlerden, salgın hastalıklardan en çok etkilenenleriz. Emekliyiz; yıllarca alın teriyle çalışmış işçileriz, memurlarız, çiftçiler, esnaflarız kısaca dünün emekçileriyiz. Emekliyiz; onların dul ve yetimiyiz 13 milyon 300 binlik bir kitleyi. Sadece eşlerimizle Cumhur ittifakının aldığı oylardan fazlayız. Emekliyiz; emeğin dokuduğu her ilmeğin değerini bilen, o ilmeği dokumuş olan, o ilmeği dokuyan, o ilmeği dokuyacak olan insanın yaşamı için mücadele edenleriz. Bizler işimizden emekli; demokrasi ve emek mücadelesinden emekli olmayanlarız. İnsanca bir yaşam için mücadele ederek asıl; Emekliler Haftası’nı hak ettiğimiz, bu Dünyanın bize göre olduğu günlerde kutlayacağız” dedi.

Erkan Ekşi

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler