Esnafın sıkıntılarını dinledi

29.12.2020 11:04

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, tarihi Arasta ve Bedesten çarşılarını gezerek esnafın sıkıntılarını dinledi. Açıklanan asgari ücrete de değinen Gaytancıoğlu, “2 bin 825 lira şu an için açlık sınırının biraz üzerinde bir rakam. Hayırlı olsun ama yetersiz bir ücret” dedi.

Esnafın sıkıntılarını dinledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, tarihi Arasta ve Bedesten çarşılarını gezerek esnafın sıkıntılarını dinledi. Açıklanan asgari ücrete de değinen Gaytancıoğlu, “2 bin 825 lira şu an için açlık sınırının biraz üzerinde bir rakam. Hayırlı olsun ama yetersiz bir ücret” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu dün CHP Merkez İlçe Başkanı Burak Güngörmedi ile birlikte Arasta ve Bedesten çarşılarını gezerek esnafın derdini dinledi.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulun Gaytancıoğlu, iktidarın korona günlerinde esnafa yeterli desteği yapamadığını öne sürdü.

Gaytancıoğlu, “İnsanlar para kazanmak zorundalar, herkesin sürekli bir geliri yok, özellikle esnaflarımızın. Özellikle küçük esnafımız çok zor durumda. Ülkemiz iyi yönetilmediği için esnafa da elini uzatamadı. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak şunu beklerdik; İkinci dünya savaşına girmemiş, erkeklerine o süreçte 4 yıl askerlik yaptırmış, o dönem ekmeği karneyle dağıtmış, en azından merkez bankasının yedek akçelerine bile dokunmamış bir devlet bu dönemde insanlarına üçer beşer yardım edebilmeliydi. O zor günlerde bile halkına bakmış bir devletin bu dönemde kendini koruması gerekirdi. Biz zannediyorduk ki merkez bankasının yedek akçeleri dolu, Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesinde para var ama hepinizin bildiği gibi 128 milyar dolar uçmuş gitmiş. İşsizlik fonundaki 120 milyar liralık para bitmiş. O paralar bugünlerde Türkiye Cumhuriyeti’ne yurttaş olan herkese vatandaşlık ödemesi altında dağıtılabilirdi. İnsanlara sokağa çıkma diyorsan cebine de parayı koyacaksın. Gelişmiş birçok ülke esnafına; dükkanını kapa, sokağa çıkma dediğinde; aylık gelirini hesaplıyor ve bu paranın yüzde 70/80’nini hesaplarına yatırıyorlar esnaflarda dükkanlarını kapatıyorlar. Devlet, ‘baba’ görevini görmeliydi bununda kaynağı Merkez Bankası’nda işsizlik sigortasında vardı. Biz var biliyorduk maalesef yokmuş” dedi.

“HÜKÜMETİN ARTIK SONU GELMİŞTİR”

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri düzenli olarak vergisini ödeyen, işçi çalıştırıp; devlete katkıda bulunan kişilere 4/5 ay bakamayan bir hükümet olduğunu savunan Gaytancıoğlu, “Hükümetin artık sonu gelmiştir ilk seçimde gideceklerdir. Bu iktidar Türkiye Cumhuriyeti’ne çok büyük yaralar açmıştır. Esnafımız çok zor günler geçirmektedir. Devlet baba görevini görmeliydi. Bunun da kaynağı Türkiye Cumhuriyeti’nin Merkez Bankası’nda vardı. İşsizlik sigortasında vardı. Biz var biliyorduk. Maalesef yokmuş. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri vergisini düzenli ödemiş, BAĞ-KUR’unu ödemiş, devlete katkıda bulunmuş, işçi çalıştırmış, faturasını ödemiş kişilere şurada 4-5 ay bakamayan bir hükümet var. Ama hükümetin sonu artık gelmiştir. İlk seçimde gideceklerdir. Türkiye Cumhuriyeti’ne çok büyük yaralar açmışlardır. Esnafımız çok zor günler geçirmektedir. Bizim yine talebimiz yapılandırma çıktı. Pandemi sebebiyle sokağa çıkamayan birçok insan var. Pandemi nedeniyle bu yapılandırmanın süresinin uzatılması hatta süre uzatımının pandemi bittikten sonraya kadar uzatılmasını ve taksitlerin bu zaman başlamasıdır. Yine esnafımıza kamu bankaları aracılığıyla verilen krediler vardı. Onların taksitleri geldi. Onların uzatmaları yapıldı. O uzatmaların faizsiz bir şekilde dondurulmasını hükümetten istiyoruz. Bu doğal bir hakkımızdır. Yine elektrik ve tüm faturaların kamu tarafından finanse edilmesini talep ediyoruz. Çünkü zor günler geçiriyoruz. Bu zor günleri ancak dayanışmayla geçirebiliriz. Biz CHP olarak hükümetin bu konuda getireceği her türlü önergeyi, öneriyi, yasa teklifini, yönetmeliği destekleyeceğimizi buradan açıklıyorum”dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN MİLLİ GELİRİNİN YARISI”

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 18 yıllık iktidarında artık son yıllarına geldiğini belirten Gaytancıoğlu, “Halktan kopuk bir iktidar var. Sokağa çıkamayan, esnafının yanına gelemeyen, tarladaki çiftçisinin durumunu bilmeyen bakın bazı şeyleri hala ithalatla çözmeye çalışıyorlar. Gümrük vergilerini sıfırlıyorlar. Dışarıdan ithalat yapıyorlar. Esnafın sorunlarını gezmeden bilemezsiniz. İki tur atsalar zaten görürler. Günlük ne kadar satış yaptıklarını, kaç tane müşterilerinin olduğunu elektriklerin yandığını ve bu elektriğin kaç para olduğunu bilmiyorlar mı? Hala kayıp kaçak bedeli adı altında bedel alıyorlar. Ağırlama bedellerini bile neredeyse yurttaşlara ödeteceklerdi. Özel şirketlerin ağırlama giderlerin, yurttaşa ödeteceklerdi. Bu ne demek? Bu iktidarın halktan koptuğunu yani bilmiyorlar mı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ne kadar borçlu olduğunu? Hatırlayalım. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Genel Başkanı bundan bir yıl önce övünerek ‘Biz Suriyelilere 40 milyar Dolar verdik.’ 40 milyar Dolar bugünkü parayla 8 ile çarpın 320 milyar yapar. Türkiye Cumhuriyeti’nin milli gelirinin yarısı. Bu paranın onda birini esnaflara, işsizlere, iş arayan gençlerimize veremez mi iktidar? Verebilir. Sosyal devletin görevi budur. Bu dönemlerde biz dayanışma içerisinde olmazsak birbirimize yardımcı olmazsak ne zaman olacağız? Halktan kopmuş, Türkiye’nin gerçeklerini görmeyen bir iktidar var. Bundan en kısa zamanda kurtulacağız. Türkiye Cumhuriyeti üreterek ve halkça bölüşerek bu zor günleri atlatacak.”

“YETERSİZ BİR ÜCRET”

Asgari ücret zammına da değinin Gaytancıoğlu “CHP’nin asgari ücret önerisi 3 bin 100 TL idi. 2 bin 825 lira şu an için açlık sınırının biraz üzerinde bir rakam. 2 bin 340 liralık ücretin üzerinde gibi gözükse de bu şimdi hem işverene sorun olacak hem asgari ücretle çalışanlar için sevinç kaynağı olmayacak. Çünkü bizim için 3 bin 100 Liranın üzerinde bir gelire sahip olmasıydı. Hayırlı olsun ama yetersiz bir ücret. İnşallah bundan işveren katkısını almazlar. Devlet bazı konularda feragat etmeli. Bu dönemde devlet vatandaşının peşinden vergi diye, sigorta primi diye, borcunu ver diye koşmamalı. Her şeyi ücretsiz yapmalı. Şu anda kışın daha soğuk günlerine girmedik ama doğalgazlar yanmaya başlayacak. Elektrik faturaları artacak. Hala buna zam yapıp da günü kurtarmak isteyen bir iktidar tarafından yönetiliyoruz. Asgari ücret yetersiz. Biraz daha arttırılması gerekir.” şeklinde konuştu.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler