Ev tekstilinde el yakan zamlar

17.01.2022 10:31

Ekonomide yaşanan sıkıntılı süreç ev tekstil ürünlerine de yansıdı. Ev tekstil ürünlerinde fiyat yükselişlerine dikkat çeken Esnaf Murat Çakal, 4 ayda 3 kez fiyat güncellemesi yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Ev tekstilinde el yakan zamlar

Ekonomide yaşanan sıkıntılı süreç ev tekstil ürünlerine de yansıdı. Ev tekstil ürünlerinde fiyat yükselişlerine dikkat çeken esnaf Murat Çakal, 4 ayda 3 kez fiyat güncellemesi yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Vatandaşlarında alım gücünün düştüğünü ve esnaflar olarak rakamlar yükseldikçe kar marjlarından düşürmek zorunda kaldıklarını sözlerine ekledi.

“YEREL HALK ŞİKAYETÇİ, BULGARLAR MEMNUN”

30 yıl Ev tekstil ürünleri sektöründe hem çalışıp hem işletmecilik yapan ev tekstil ürünleri satan esnaf Murat Çakal, “Yılbaşından bu yana satışlarımız durgun vaziyette yerel halkımız fiyatlardan yana çok şikayet ediyor. Pahalı geliyor insanlara alım gücü düştüğü için. Şikayetler çok oluyor. Bulgar müşterimiz yılbaşı itibariyle kesildi. Son 1 aydır ekonomik olarak da biz katkıları oldu. Paralarının değerlenmiş olması, bizim fiyatlarımızın onlara daha avantajlı olduğunu söyledi gelenler. Alım güçleri bizden daha iyi şu anda” dedi.

“200 LİRAYA SATILAN YORGAN ŞU AN 450 LİRA”

Yerel halk kadar esnafında mağdur olduğunu söyleyen Çakal “Günde bir kişiye çok küçük mal satabilen arkadaşlarımız var. Bu şartlarda 50-100 lira olan bir şey. O da günlük masraflarına yetmez. Kar marjımız rakamlar yükseldikçe düşüyor. Sermaye edinmekte güçlük çekiyoruz. Her şey çok pahalı, dükkana çeşit yapmak bile çok yüksek rakamlara mal oluyor.  Son dört ay içinde 3 kez fiyat güncellemesi oldu. Bazı ürünlerde dolara endeksli fiyat verdiler. Satmadılar bile diyebilirim. Ürün temin etmekte zorlanıyoruz. Siparişle bir şey getiremiyoruz. 20 günü buluyor. 4 ay önce 300 liraya sattığımız nevresim takımları 500 bandında gidiyor, yorgan gruplarında 200 liraya satılan iyi bir yorgan 400-450 lira. 500 liraya sattığımız bornoz takımları 800-900 lira. Genel olarak kiraları öderken arkadaşlarımız zorlanıyor. Kira konusunda günü gününe ödeyen arkadaşımız nadirdir. 1 hafta, 10 gün geçiyordur ama mal sahiplerimiz idare ediyorlar. Günü gününe kira ödeyen kiracı arkadaşlar çok nadir” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler