Fethin ilk adımı coşkuyla kutlandı

23.03.2022 18:48

Osmanlı’nın en önemli padişahlarından Fatih Sultan Mehmet Han’ın, 23 Mart Edirne Sarayı’ndan İstanbul’a fethe çıkışının yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Etkinlikte Fetih Yürüyüşü rüzgar nedeniyle iptal edilirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Birliği konser verdi.

Fethin ilk adımı coşkuyla kutlandı

Osmanlı’nın en önemli padişahlarından Fatih Sultan Mehmet Han’ın, 23 Mart Edirne Sarayı’ndan İstanbul’a fethe çıkışının yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Etkinlikte Fetih Yürüyüşü rüzgar nedeniyle iptal edilirken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Birliği konser verdi.

Fatih Sultan Mehmet’in, 23 Mart 1453’te şanlı ordusuyla Edirne’den yola çıkışının 569. yılı Edirne’de düzenlenen törenlerle kutlandı. Sarayiçi’nde yer alan Adalet Kasrı ve Fatih Heykeli’nin önünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Mehteran Birliği, konser verdi.

Burada konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, bugün Edirne için, Türk Milleti için ve tarihimiz için anlamlı, değerli ve kıymetli günlerden biri olduğunu belirterek, “30 Mart 1432’de Edirne’de II. Murat’ın oğlu olarak dünyaya gelen Edirneli Fatih Sultan Mehmet’in, İstanbul’u fethi için yola çıkış tarihi 23 Mart. Edirneli Mehmet, daha padişah olmadan önce İstanbul’u fethetmeyi düşünmüş, planını yapmış ve tüm hazırlıklarını yaparak, İstanbul’un fethini gerçekleştirmeyi gündemine almıştır. 23 Mart 1453’te Edirne’den, II. Murat’ın yapıp, kendisinin de son haline getirdiği Yeni Saray’dan ve şu anda bulunduğumuz nokta olan Saray’ın has bahçesinden ordusuyla beraber yola çıkmış ve 29 Mayıs 1453 tarihinde de İstanbul’un fethini gerçekleştirerek, Peygamber Efendimizin iltifatına mazhar olmuştur. 29 Mayıs’ta gerçekleştirdiği bu fetih ile insanlık tarihinde bir çağı kapatıp, yeni bir çağın açılışını yapmıştır. Tarihçiler, Edirne için Bursa’nın oğlu, İstanbul’un babası derler. Doğru bir tanımlama bu. Osmanlı’nın 3 başkentinin birincisi Bursa, ikincisi Edirne ve üçüncüsü de İstanbul’dur” dedi.

Kutlu yürüyüşün gelecek yıllarda da gelenekselleşmesini dileyen Başkan Gürkan, “Burası Osmanlı İmparatorluğu’nun 92 yıl başkentliği boyunca Edirne’nin son Sarayının, Topkapı Sarayı’nın da bir örneği olan Saray-ı Cedid-i Amire’nin has bahçesi. Burada birçok padişah, şehzade yürümüş, koşmuş, geleceğe dair planlarını yapmış, hayallerini gerçekleştirmeye çalışmış. Bugün İstanbul’dan gelerek bizimle birlikte olan İBB Kültür Daire Başkanlığı’na, İstanbul Orkestralar Müdürlüğü’nün Mehteran Takımı’na çok teşekkür ediyorum. Edirne ile İstanbul tarihsel ilişkileri nedeniyle hiç birbirinden kopmayan, iki tarihi başkent. Her ikisi de Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentleri. Bugün bu kutlu yürüyüş ile başlattığımız bu gönül bağı, İstanbullular ile Edirnelileri birçok etkinlikte buluşturarak, devam edecek. Edirneli Fatih Sultan Mehmet’i buradan kendisini İstanbul’a, İstanbul halkına ve İstanbul halkının temsilcisi olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na emanet ediyoruz. 29 Mayıs’ta İstanbul’un fethinde İstanbul’da buluşmak, görüşmek üzere” şeklinde konuştu.

Başkan Recep Gürkan’ın konuşmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet’in Edirne’den fetih hareketi için gönderdiği video izletilmesi ile Sarayiçi’ndeki program son buldu.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler