Filipçe, basın toplantısı düzenledi

17.06.2020 17:44

Filipçe, basın toplantısı düzenledi

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe ve Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği Müdürü Dr. Milena Stevanovik koronavirüs ile ilgili ülkedeki son gelişmeleri paylaştığı bir basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe basın toplantısına daha önce açıklanan vaka sayıları ve bölge ülkelerindeki vaka sayılarını hatırlatarak vaka sayısının bölge ülkelerinde de artışta olduğunu söyledi.

Önümüzdeki dönemde hastaneye kaldırılan vatandaşların sayısında artış olacağını kaydeden Filipçe, hastane müdürleriyle çalışma planı yaptıklarını belirterek “Hastanelerdeki akın bu şekilde devam etmelidir çünkü hali hazırda işleyen bir planımız var. Bu süreçten sonra hastaneye kaldırılan hasta sayısının azalması beklenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Hastane kapasitelerinin doluluktan uzak olduğunu ifade eden Filipçe, çoğu klinikte doktor ve hemşire ihtiyacının olduğunu söyleyerek, “Özel hastaneler ve kliniklerle de görüşmeler oldu.  Personel ve hizmet sunuldu ve bu günlerde bunların programları halk sağlığı kurumlarında yapılacak.” şeklinde konuştu.

Filipçe, bu salgının Makedonya’nın şu ana kadarki en büyük sağlık krizi olduğunu ve sağlık sisteminin buna yanıt verme bilgi ve kapasitesine sahip olduğunu söyledi.

Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği’nin 72 kişi kapasiteli ek binasının kullanıldığını ve burada sadece 3 hastanın tedavi olduğunu belirten Filipçe, 8 Eylül Hastanesi’nde 250 boş yatak olduğunu fakat burada sağlık çalışanlarına ihtiyac duyulduğunu belirtti.

Filipçe, yapılan planlama ile farklı şehirlerden 54 sağlık çalışanın Üsküp’e geldiğini sözlerine ekledi.

Sağlık çalışanlarının aylardır doğru düzgün eve gitmeden çalıştığını vurgulayan Filipçe, bu yüzden maske, sosyal mesafe ve dezenfektan önlemlerine uyulması gerektiğini bunun çok zor bir şey olmadığını ve ancak bu şekilde sağlık çalışanları üzerindeki baskının kırılabileceğini söyledi.

Kuzey Makedonya’da son 24 saatte 193 yeni vaka, 9 ölü ve 46 iyileşen olduğu açıklanmış ve buna göre ülkedeki toplam vaka sayısı 4 bin 482, iyileşen hasta sayısı 1.803, toplam ölü sayısı 210 ve aktif hasta sayısı 2.469 olduğu belirtilmişti.

Kaynak:(http://timebalkan.com)

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler