Gaytancıoğlu, “Çeltikte hayal kırıklığı fiyat”

15.09.2022 10:52

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP olarak daha önce çeltikte orta dane için 18 TL, uzun dane için 20 TL fiyat istediklerini hatırlatarak, “Hâlbuki TMO tarafından açıklanan alım fiyatları tam bir hayal kırıklığıdır ve üreticinin cebinden hak ettiği gelirin yarısını almıştır” dedi.

Gaytancıoğlu, “Çeltikte hayal kırıklığı fiyat”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı çeltik alım fiyatlarına yönelik açıklamada bulundu.

Parti olarak çeltikte orta dane için 18 TL, uzun dane için 20 TL fiyat istediklerini belirterek şunları söyledi;

“Neden destekleme primleri hariç, orta dane için 18 TL, uzun dane için 20 TL fiyatta ısrar ettiğimizi açıklayalım:

1. Cumhuriyet tarihinin en fazla ithalatını yapan, üreticinin eline geçen fiyatların düştüğünü, çeltik ekilişlerinin Türkiye genelinde 250 bin dekar azaldığını görüp de sırf “Gıda Enflasyonu” yükselmesin diye çiftçisini bitiren bir Hükümet var.
2. Dekara 9 bin TL gömüp, 650-750 kg verim için şapka çıkaran yani 1 kg çeltiği 13-14 TL’ye mal eden üreticiye maliyet fiyatlarını reva gören bir Hükümet var.
3. Sadece İtalya’da 100 bin dekar çeltiğin kuraklık nedeniyle heba olmasını görmeyen, Dünya çeltik fiyatlarının yüzde 34 gümrük vergisi hariç 800 $’larda olduğunu bilerek önlem almayan kendi üreticisi dururken başka ülkelerin çiftçilerini destekleyen bir Hükümet var.
4. Gübre fiyatlarındaki yüzde 350, mazot fiyatlarındaki yüzde 330, tarımsal sulamadaki elektrikte ki fiyatların yüzde 250 arttığını görmeyen bir Hükümet var.
5. Şimdi aynı çiftçi TMO tarafından açıklanan fiyatlara göre çeltiğini satacak ve mazot, gübre, ilaç satın alacak, önümüzdeki aylarda bu girdilerin fiyatları şimdiki gibi olmayacak” dedi.
Milletvekili Gaytancıoğlu, derhal yapılan yanlıştan dönülmesi, açıklanan fiyatların revize edilmesi ve çiftçiye hak ettiği alım fiyatının verilmesi gerektiğini belirterek, “Bugün için bu fiyat orta dane için 18 TL, uzun dane için 20 TL’dir.
Destekleme priminin de en az 2 TL olması gerekmektedir. Yoksa bu kafayla gıda enflasyonu değil önümüzdeki yıl çeltik üretimimiz biraz daha düşer.
Biz dışarıdan pirinç ararız. Vatandaşımız da çok daha pahalıya pirinç almak zorunda kalır” ifadelerini kullandı.

Salih AKAN

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler