Gözler hamsiyi aradı

12.11.2021 10:30

Geçtiğimiz günler 5-10 liradan satılarak kapış kapış giden hamsiyi vatandaşlar dün tezgahlarda bulamadı.

Gözler hamsiyi aradı

Geçtiğimiz günler 5-10 liradan satılarak kapış kapış giden hamsiyi vatandaşlar dün tezgahlarda bulamadı.

1-2 haftadır düşük fiyatlardan satılan hamsi sofraları şenlendirmiş, uygun fiyatı ile hem vatandaşı memnun etmiş hem çok satılması ile esnafı sevindirmişti. Ancak Karadeniz’de hamsi az olması sebebiyle Balık pazarı tezgahları istavrite kaldı. Balıkçı esnafları ise artık 10 lira fiyatlarının bittiğini bu saatten sonra gelecek olan hamsinin 30 liradan aşağı satılamayacağını ve yükselebileceğini aktardı.

“HAMSİ ARTIK 30 LİRADAN AŞAĞI DÜŞMEZ”

Balık pazarı esnaflarından Hamza Köksoylu, “Vatandaşlar geçtiğimiz günlerde hamsiye çok rağbet gösterdiğinden dolayı Edirne maalesef hamsisiz kaldı. Hamsi satamıyoruz, tezgahlarda hamsi yok. Karadeniz’den geliyordu, çıkmamış bizde maalesef alamadık. Bugün maalesef hamsimiz yok. Önümüzdeki günlerde çıkması yüksek. Bekliyoruz. Hamsisiz tezgah olmaz. En son 5-10 liraya satılmıştı. Bundan sonra hamsiyi 30 liradan aşağı yiyemezsiniz çünkü kesilmeye başladı hayvan. Otomatik azalmaya başlayınca balıkta pahalılanıyor tabiki. 15-20 gün bir bolluk yaşadık Allah için hamsiye doyduk. Bizde memnunduk ama sevincimiz kısa sürdü. Bundan sonra hamsi geldiğinde 30 liradan aşağı düşmez. Düşmesini bekleyerek alırız demesinler. O dönem bolluk vardı. Geldi geçti. Bir daha zor. Daha da yükselmeden almalılar. Çünkü bu saatten sonra düşmez, yükselir. Hayvan bitti çünkü. Hamsi tezgahın altınıdır. Yükselir. Tabi o düşük fiyatlar artık yine seneye olur. Hamsi haricinde önerdiğim istavrit” dedi

Balık tezgahlarında hamsinin olmaması üzerine diğer balıklara yönelen vatandaşlar için tezgahlardaki fiyatlar ise şöyle; İstavrit 30 lira, uskumru 25 lira, barbun 30 lira, palamut 20 lira, mezgit 35 lira, çupra 80 lira.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler