Hamsi festivali

16.01.2020 10:43

Hamsi festivali

Karadeniz’e kıyısı olan Kırklareli İğneada’dan Edirne’ye getirilen ve iki gündür kilogramı fiyatı 5 liradan satılan hamsi Balık Pazarı’nda adeta festival estiriyor. Kilosu 5 liradan satılan hamsiden almak isteyen vatandaşlar, Balık Pazarı’ndan Saraçlar Caddesi’ne kadar uzanan kuyruk oluşturdu.

Av yasağı 1 Eylül’de kalkmış, havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle balık fiyatları bir türlü düşmemişti. Yüksek fiyatlar da cep yakıyordu. Son günlerde ise balık tezgahlardaki düşük fiyatlar vatandaşın yüzünü güldürüyor. Edirne’de Balık Pazarında önceki günlerde kilosu 30 lira olan hamsinin 5 liradan satışa sunulduğunu gören vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Balık Pazarı’ndan başlayan kuyruğun Saraçlar Caddesine kadar uzadığı görüldü.

Edirne’de balıkçı esnafı Alahattin Mayalık’ta, havaların soğumasıyla fiyatların düştüğünü belirterek, “Hamsi de şuan bolluk yaşanıyor, bizde fiyatları düşürdük. Vatandaşlarımızda yoğun ilgi gösteriyor. Denizlerde altlarda soğuk olunca balıklar yukarı doğru çıkmaya başladı. Daha önceki zamanlarda sular sıcak olduğu için az balık vardı. Haliyle fiyatlarda yüksekti. İstanbul’dan Edirne’ye iki TIR balık getirdik.” şeklinde konuştu.

Harun Aker

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler