Hayde bre pehlivan

02.07.2022 11:35

Kırkpınar Yağlı Güreşleri 661’inci kez pehlivanların çayıra inip peşrev çekmesi ile başladı. Kırkpınar'da bu yıl güreşmek isteyen 2 bin 475 pehlivan kayıt yaptırarak geçmiş yılların rekoru kırıldı.

Hayde bre pehlivan

Kırkpınar Yağlı Güreşleri 661’inci kez pehlivanların çayıra inip peşrev çekmesi ile başladı. Kırkpınar’da bu yıl güreşmek isteyen 2 bin 475 pehlivan kayıt yaptırarak geçmiş yılların rekoru kırıldı.

UNESCO, İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’nde yer alan Türk güreşinin en büyük organizasyonu olarak kabul edilen 661’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başladı.

Dün sabah saatlerinde Tarihi Sarayiçi Er Meydanı’nda kule hakemlerinin çağrısıyla sahaya gelen minik 1 boy pehlivanları, rakipleriyle kol bağlamaları sonrası peşreve çıktı.

AĞA KARŞILANDI

Güreşlerin başladığı saatlerde geleneksel olarak düzenlenen Kırkpınar Ağası karşılama töreni gerçekleştirildi. Edirne Belediyesi önünde toplanan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, siyasi parti ve STK temsilcileri ile eksi Kırkpınar ağalarından oluşan kortej Kırkpınar davul zurna ekibi eşliğinde Selimiye Meydanı’na gelerek, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’i karşıladı. Hazırlanan platform önünde gerçekleşen karşılama töreninde, Kırkpınar’da 13 yıldır ağalık yapan ve 3 altın kemerli Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’e, altın kemerini Belediye Başkanı Recep Gürkan taktı.

“KIRKPINAR SADECE BİR SPOR DEĞİLDİR”

Ardından konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “661 yıllık tarihi Kırkpınar Güreşleri’mizin 3 altın kemerli ilk ve tek ağası, ağaların ağası Sayın Seyfettin Selim, evinize yağlı güreşin başkentine, Tarihi Kırkpınar’a hoş geldiniz, şeref verdiniz” diyerek sözlerine başladı.

Kırkpınar yağlı güreşinin sadece bir spor olmadığını belirten Gürkan, “İçinde spor vardır, dürüstlük vardır, saygı, sevgi vardır, ahlak varır, Müslümanlığın temel değerleri vardır, büyüğe saygı, küçüğe sevgi vardır. Kırkpınar’da başpehlivan olmak sadece bir yağlı güreşte başpehlivan olmak değildir. Kırkpınar’da başpehlivan olmak Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk’ü Cumhuriyeti’ni ilelebet payidar kılmak demektir. Kırkpınar’da başpehlivan olmak, Türk’ün asaletini, duruşunu, gücünü ve sevgisini bütün dünyaya göstermek tanıtmak demektir. Kırkpınar’da kol bağlayacak bütün pehlivanlarımıza Allah derman versin diyoruz. Bugün ağamızı karşılarken birazdan ebediyete intikal etmiş tüm pehlivanlarımızın nazarında Adalı Halil ve Kara Emir’in mezarlarını ziyaret edip Fatiha’mızı okuyacağız. Kırkpınar bir değerler bütünüdür. O yüzden dünya durdukça Türk Milleti duracak, Türk Milleti durdukça Kırkpınar var olacaktır. 661. Kırkpınar’ımız hayırlı uğurlu olsun” dedi.

“HAYIRLI OLSUN”

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim de “Böyle bir organizasyona, tarihi spora ağa oldum. 654 Sakarya, 661 Trabzon, İnşallah bu sene Türkiye’nin yüzüncü yılında 2023’te devam edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Ağa Karşılama Töreni’nde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “Kadına El Kalmaz” “Kadına Şiddet İnsanlık Suçudur” yazılı bir pankart açarak, kadına şiddete dikkat çekti.

KORTEJ YÜRÜDÜ

Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’in karşılanmasının ardından kortej Edirne Belediye Başkanlığı binasına geldi. Burada Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık da korteje iştirak etti. Kortej, Atatürk anıtı önüne yürüyerek burada anıta çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardandın Belediye Bandosu Kırkpınar Marşı’nın seslendirdi.

KABİRLERE ZİYARET

Daha sonra kortej Adalı Halil ve Kara Emin’in mezarlarının bulunduğu Pehlivanlar Mezarlığı’na geçti. Burada mezara çelenk bırakıldı kabirleri başında dua okundu. Ayıca Selimiye Caminde pehlivanlar için mevlit okutuldu.

TARİHİ KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ RESMİ TÖRENLE BAŞLADI

661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin açılışı ise Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenen törenle gerçekleşti. Açılışa, Edirne H. Kürşat Kırbıyık Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim ile çok sayıda güreşseverler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından geçen yılın başpehlivanı Ali Gürbüz, şanlı Türk bayrağımızı göndere çekti.

AĞA SELİM, “EDİRNE’YE KALICI BİR ESER KAZANDIRDIK”

Açılışta ilk konuşmayı gerçekleştiren üç altın kemerli Tarihi Kırkpınar’ın ağası Seyfettin Selim, kısa bir konuşma yaparak, “Edirne Kırkpınar Er Meydanı’nda ağalık yapıyoruz. Geçen sene Edirne’ye kalıcı bir eser kazandırdık. Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a bu konuda çok teşekkür ediyorum. Çok yardımcı oldu bana” ifadelerini kullandı.

EROĞLU,  “NESİLDEN NESİLE AKTARILMAYA DEVAM EDECEK”

Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu, Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni nesilden nesile aktarmaya devam edeceklerini belirterek, ““Geleceğin şampiyonları ile geçmişin şampiyonlarını bugün burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu kültürümüz, geleneğimiz, göreneğimiz olan Ata sporu nesilden nesile aktarmaya devam edeceğiz. 3 gün boyunca güreş tutacak tüm pehlivanlara başarılar dilerim” dedi.

BAŞKAN GÜRKAN, “KIRKPINAR’A KATKI SUNAN TÜM KURUMLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Belediye Başkanı Recep Gürkan da “Edirne Belediyesi olarak 1946’dan bu yana organizasyonunu yaptığımız, yürüttüğümüz Türk Milleti’nin tarihindeki en eski spor organizasyonu olan tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri sadece Edirne’nin Edirnelilerin değil Türk milletinin de bütün sorumluluğunu  Edirne’deki, Edirne Belediyesi’ne kamu kurumlarına, kamu kuruluşlarına vermektedir. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin eksiksiz bir şekilde, gelenek ve göreneklere uygun bir şekilde yapılması için her türlü katkıyı sunan tüm kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin de sonsuza kadar yaşayacağını ve Türk Milleti tarafından sonsuza kadar yaşatılacağını ifade eden Başkan Gürkan, “Çok yaşa Mustafa Kemal Atatürk, ilke ve devrimleri. İlelebet payidar ol Türkiye Cumhuriyeti. Ne Mutlu Türk’üm Diyene” diyerek sözlerini noktaladı.

VALİ KIRBIYIK, “GÜREŞSEVERLER YİĞİTLERİN KIRAN KIRANA MÜCADELELERİNİ SABIRSIZLIKLA BEKLİYOR”

Açılışta son olarak konuşan Edirne Valisi H. Hüseyin Kırbıyık da Er Medyanın da güreşecek olan pehlivanlara seslenerek, “Adalı Halillerin, Kel Aliço’ların Koca Yusufların torunları, yiğit pehlivanlarımız, uzun ve meşakkatli bir hazırlık süreci sonunda burada bulunmaktasınız. Şimdi er meydanında kol bağlayıp, bu Dualı Çayır’da azmin, saygının, sabrın, cesaretin iç içe geçtiği unutulmaz güreş müsabakalarına katılım sağlayacaksınız. Bazen yeneceksiniz, bazen yenileceksiniz. Ancak şunu biliniz ki bu çayırlarda güreş tuttukça bu geleneği gururla sürdürdükçe Hepiniz birer şampiyon, hepiniz birer başpehlivan olarak yüce milletimizin gönlünü kazanmış olacaksınız. Yine bu sevda uğruna ülkemizin dört bir yanından, Antalya’dan Kocaeli’nden, Samsun’dan, Ankara’dan, aramızda bulunan bu kadim şehre payitahtta gelen değerli güreş severlerimiz, sizler ata sporumuz yağlı güreşe vermiş olduğunuz bu değerle beslemiş olduğunuz bu sevda ile kıymetli geleneğimizin yaşatılmasına ve geleceğe taşınmasına büyük katkı sağlıyorsunuz. Bu nedenle sizleri burada ağırlamaktan, burada görmekten, bu şehrin valisi olarak duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Tekrar hoş geldiniz, şerefler verdiniz. Kıymetli misafirler artık vakit er meydanında güreş vakti. Yiğitlerimiz 3 gün boyunca burada güreş tutacaklar. Bugün, yarın ve pazar günü. Ve bu güreşlerin sonunda inşallah Türkiye’nin başpehlivanını altın kemer sahibini er meydanında hep birlikte göreceğiz. Ben biliyorum ki er meydanı, yiğit pehlivanları, güreşseverler de bu yiğitlerin kıran kırana mücadelelerini sabırsızlıkla bekliyor” dedi

GEÇİT TÖRENİ YAPILDI

Konuşmaların ardından Er Meydanı’nda pehlivanlar, hakemler, cazgırlar, davul zurna ekibinin yer aldığı kortej Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde Er Meydanı’nda resmi geçit yaptı.

KIRAN KIRANA GÜREŞ

661’inci Kırkpınar Yağlı Güreşleri için bu yıl 2 bin 475 pehlivanın kayıt yaptırdığı güreşler bugün ve yarın 14 ayrı kategoride devam edecek. Bu yıl başpehlivanlık güreşlerinde ise 54 pehlivan altın kemer için mücadele edecek. Başpehlivanlık ödülleri ise bu yıl arttı. Edirne Belediyesi tarafından bu yıl başpehlivana 75 bin lira, başpehlivan ikincisine 48 bin lira, başpehlivan üçüncüsü olacak iki güreşçiye de 25 bin lira para ödülü ve kupa verecek. Bu yıl boylarında dereceye girecek pehlivanlara ise toplamda 442 bin 300 TL para ödülü dağıtacak.

KIRKPINAR’IN BAŞPEHLİVANI VE AĞASI BELİRLENECEK

662. Kırkpınar Güreşleri Ağası’nın belirlenmesi için düzenlenecek koç satışlı ihalesi yarın saat 15.00’te Sarayiçi Er Meydanı’nda Belediye Encümeni huzurunda yapılacak. Saat 17.30’da ise 661. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı’nın belirleneceği başpehlivanlık güreşinin startı verilecek.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler