Hayvancılığı geliştirecek projede imzalar atıldı 

13.10.2020 09:38

Edirne Valiliği ve Ziraat Bankası arasında “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin protokolü imzalandı. Proje ile köylerde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve varlığının artırılması hedefleniyor.

Hayvancılığı geliştirecek projede imzalar atıldı 

Edirne Valiliği ve Ziraat Bankası arasında “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin protokolü imzalandı. Proje ile köylerde küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve varlığının artırılması hedefleniyor.

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin protokolünün imza Tarım ve Orman İl Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirildi. Törene Edirne Valisi Ekrem Canlap, Ziraat Bankası Edirne Bölge Yöneticisi Necati Sacıhan, kurum müdürleri, oda temsilcileri ve köy muhtarları katıldı.

Proje protokolünün imza töreni öncesi Tarım ve Orman İl Müdürü Atilla Bayazıt, katılımcılara projenin amacı ve hedefleri hakkında sunum yaptı.

“BU SALONDA Kİ HERKES BU PROJENİN ORTAĞI”

Ardından konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, milli geliri düşük olan ülkelerde insanların karbonhidrat temelli bir beslenme üzerinden ihtiyaçlarını karşıladığını belirterek, “Milli geliri yüksek olan ülkelere baktığınız zaman ise protein temelli beslenmenin karbonhidrat temelli beslenmenin yerini aldığını görüyoruz. Karbonhidrat dediğimiz zaman aklımıza tahıllar geliyor. Esas itibariyle ülke olarak geri gittiğimiz zaman da kendi ülkemizde de bu trendi ne şekilde nasıl yaşadığımızı görebiliriz. Türkçemizde çok güzel deyimler var. Örneğin kişilerin temel geçim kaynağını ifade eden kelime ekmek teknesidir. Çünkü zamanında bizim de karbonhidrat temelli bir beslenme gibi gelir seviyemizin düşük olduğu zamanlarda karşımıza böyle bir şey vardı. Gelir seviyesi yükseldikçe karbonhidratların yerini protein temelli beslenme alıyor. Protein söz konusu olduğu zaman da en büyük protein kaynağımız her zaman için ettir. Küçükbaş hayvan sayısının arttırılması, var olan hayvanların nitelik olarak daha yüksek et verimi veren türlere dönüştürülüyor olması da bizim açımızdan eğer ki bu milli gelirdeki seviyemizin artışına paralel olarak gerçekleştirmek zorunda olduğumuz bir şeydir. Bu proje Ziraat Banka’mızın desteğiyle yürütülen bir proje. Ama aynı zamanda bugün bu salonda bulunan herkes bu projenin ortağı. Bir tarafında muhtarlarımızı görebiliyoruz. Öbür tarafında birliklerimiz burada. Öbür tarafından bakıyoruz, odalarımız bizimle beraberler. Yine aynı şekilde İl Özel İdare’miz projenin bir tarafından tutacak. İl Tarım Müdürlüğü’müz aynı şekilde projenin ortakları arasında yer alıyor. Dolayısıyla bütün bu paydaşların bir araya gelmesiyle köyümüzde yaşamak için bir sürü nedenimiz var furyasını hep beraber başarıya ulaştıracağız. Edirne’mizin köylüleri, çiftçileri, hayvancılıkla uğraşan insanları, herkes banka kredisi kullanmaya aşina. Dolayısıyla idari prosedürleri de gayet güzel iyi bir şekilde biliyorlar. Bu projeyi farklı kılan şey biraz önce ifade etmiş olduğum paydaşların, herkesin bir araya gelip bir şekilde işbirliği yapmak suretiyle iyi bir atılım yapmasına vesile teşkil edecek ortamı ortaya koyabilmektir” dedi.

“EDİRNE’DEN REKOR BAŞVURU ALACAĞIZ”

Proje hedefleri çerçevesinde önümüzdeki kısa dönem içerisinde Edirne’den rekor sayıda başvuru alacaklarını belirten Vali Canalp, “Bu başvurular belli bir inceleme prosedürüne tabii tutulacak ve prosedür sonunda elde etmiş olduğumuz listeleri Ziraat Banka’mızla beraber müşterek olarak belirleyip inşallah köylerimize kredi olarak verme ve sonrasında da hayvanları tedarik etme suretiyle projeyi başarıya geçirme imkanımız olacak. Buradaki bir uygulamayı paylaşmak istiyorum. Şu anda köylerimizde atıl durumda olan ahırlarımızı, tesislerimizi aktif hale getiriyor olmak ile sırf bunu gerçekleştiriyor olsak yeni tesis ortaya koymuyor olsak bile bu proje açısından gerçekten de önemli bir başarı olacaktır. Ümit ediyorum ki her atıl durumda olan tesislerimizi işler hale getireceğiz hem de aynı zamanda yeni tesislerimizi de faal hale getirip Edirne’mizin de tarımına, hayvancılığına destek sağlayacağız. Memleketimizin de zenginlik ve refahına hep birlikte destek sağlayacağız” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

Ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp ve Ziraat Bankası Bölge Müdürü Necati Sacıhan, “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var”projesinin protokolünü imzaladılar.

PROJENİN AMACI

“Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi ile küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması amaçlanırken, yerel üretimin teşvik edilerek üreticinin gelir seviyesinin artırılması, Edirne’de 355 bin 310 olan küçükbaş hayvan sayısının 31.12.2022 proje bitim tarihine kadar 500 bin küçükbaş hayvan sayısına ulaşılması hedefleniyor.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler