10.6 C
Edirne
00:45 - 14 Aralık 2019
Edirne Haber Son Dakika Edirne Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Manşet

Hızlı Tren için temel atılıyor

AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule kesiminin temel atma töreninin, 18 Temmuz’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla Kapıkule Tren Garı’nda gerçekleştirileceğini söyledi.

 

AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, Avrupa Birliği-Türkiye Mali işbirliği projesi çerçevesinde yapılacak olan Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

“ULUSLARARASI TİCARET İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE”

 

Gercekleştirilecek olan projenin uluslararası ticaret için önemine vurgu yapan Akmeşe, “Gerçekleştirilen proje Uluslararası ticaret için çok önemli bir projedir. Demiryolu Projesi Çerkezköy-Kapıkule Kesimi Yapım Sözleşmesi için imzalar atılmıştı. Proje Türkiye’yi Avrupa Birliği ülkelerine bağlayarak Avrupa fonlarından kullanılarak yapılmış projedir” dedi.

 

“200 KİLOMETRE HIZLA YÜK VE YOLCU TAŞIYACAK”

 

Akmeşe, “Edirne-Çerkezköy arası 155 Km’dir. Bunun 76 Km’si TC Devlet Demiryolları, yani milli bütçeden ayrılan bütçeyle yapılmıştır. Proje 155 kilometrelik Çerkezköy-Kapıkule kesiminin inşaası Avrupa Birliği ve Türkiye’nin ortak finansmanıyla gerçekleştirilmektedir. Halkalı-Kapıkule arasında 231 kilometrelik güzergahta çift hatlı, saatte 200 kilometre hızıyla yolcu ve yük taşınmasına imkan tanıyan bir projedir. Bu proje ile Edirne de uluslararası ticaretin önemli bir noktası haline gelecektir. Bunun yanında Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Çerkezköy- Kapıkule kesiminden sonra uluslararası ticarette yük taşıma kapasitesi artacağı gibi her bir yükün Türkiye ve Edirne ekonomisine katkı sağlayacaktır. Projenin Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım sürecine de katlı sağlayacağına inanıyorum” dedi.

 

TEMELİ 18 TEMMUZ’DA ATILIYOR

 

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı Projesi Çerkezköy-Kapıkule kesiminin temel atma törenin 18 Temmuz Perşembe günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılıyla saat 11.30 Kapıkule Tren Garın’da gerçekleşeceğini belirterek, “Tüm Edirneli hemşerilerimize ve Edirne Halkımıza hayırlı olsun” dedi.

 

Erkan Ekşi

Diğer Haberler

Tercan, “Türkiye oyunları bozuyor”

Son Haber

Sağlık turizmi masaya yatırıldı

Son Haber

Vakıf kiralarında indirim sinyali

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla