İhracat domates fiyatını vurdu

10.05.2022 10:11

Edirne’de her Pazartesi günleri kurulan halk pazarında vatandaşlar domates fiyatlarının yüksek olduğundan dert yanarken, diğer ürünlerle arasındaki fiyat farkını anlayamadıklarını dile getirdi. Edirne Pazarcılar Manavlar Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Şeref Hasır, domates fiyatının artmasının domateste ihracatın çok yapılmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

İhracat domates fiyatını vurdu

Pazartesi pazarına alışveriş için gelen vatandaşlar domates fiyatındaki yükseklikten dert yandı. Edirne Pazarcılar Manavlar Seyyar Satıcılar Esnaf Odası Başkanı Şeref Hasır, domates fiyatlarının yüksek oluşunu değerlendirerek düz domatesin 15 lira, salkım domatesin 20 lira olduğunu, ve bu fiyatların ile aşırı ihracat yapılmasından kaynaklandığını aktardı.  Araç park sorununa da değinen Hasır, arka yolun kapalı olması sebebiyle müşterilerin ETUS park bölgesine araçlarını bırakabileceklerini sözlerine ekledi.

“DOMATESİN YÜKSEK FİYATI OLMA SEBEBİ İHRACAT ÇOK YAPILMASI”

Domates fiyatlarının yüksek olma sebebinin pazarcı esnafı olmadığını söyleyerek, ihracatın çok olmasını işaret eden Hasır, “Domatesin fiyatı arttı. Diğer ürünlerin fiyatları durgun. Salatalık 5-7 lira arası, kabak 8-10 lira arası, biber 10 lira, patlıcan 10 lira, dolma 15 lira. Bir tek salkım domates 20 lira. Düz domates 15 lira. Domatesin en büyük yükselme sebebi ihracat çok yapılması. Üretim yeterince var ama ihracat yüzünden maalesef tezgahlarda fiyat yüksek. Pazarımız birkaç zamandır boş. Bunun en büyük etkisi set boyunda olan yolun kapanması. Hızlı tren gelecek diye yolumuzu kapattılar. O yol kapanınca müşterilerimiz araçlarıyla gelip alışveriş yapamamaktalar. Araçlarını oraya önceden park edip, pazarda alışveriş yapıyorlardı. Şimdi park yeri olmayınca pazarda işler zayıf kaldı. Set boyuna bakan tarafta araçlarını park ederek alış veriş yapmayı alışkanlık eden halkımız, park yeri olarak vatandaşlar ETUS’ların beklediği alanda da park edebilirler” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler